Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 20-01-2013, 02:08   #1
tariel36
 
Reputacja: 1 tariel36 nie jest za bardzo znany
Kilka pytań początkującego

Witam ponownie!

Z uwagi, że przygotowujemy się ze znajomymi do pierwszej sesji (wszyscy jesteśmy żółtodziobami), natrafiliśmy na pewne niejasności dla nas, dlatego proszę was, jeśli chcecie i jesteście w stanie, odpowiedzcie na nie

1. W księdze potworów, potwór ma napisane przy PW, np. Ghoul - 2k12 (13 PW). Jak właściwie odnieść się do tego 2k12 (bo w opisie w księdze potworów jest powiedziane że wartość w nawiasie to wartość średnia). Jest też powiedziane że określa poziom potwora. Jak to zrozumieć powiedzmy w wypadku tego ghoula? (PW i poziom).

2. Każdy czarodziej musi sobie przygotować zaklęcia na zwojach. Dla 1 poziomowego czarodzieja cena przygotowania zwoju to: poziom zaklęcia * poziom czarującego * 25 sz. Czyli na 0 poziomowe zaklęcia będzie 12 sz (czary 0 poziomowe mają być traktowane jak 1/2) a dla 1 poziomowego 25 sz. Dodatkowo trzeba posiadać komponenty oraz wydać PD. Jak sobie ma z tym poradzić 1 poziomowy czarodziej który nie ma ani PD i kilka groszy? A bez zaklęć jest przecież bezużyteczny.

3. Czy jest dopuszczalny ateizm (tj nie wybranie żadnego Bóstwa)?

4. Kiedy tworzymy postać, niektóre rasy mają modyfikatory atrybutów. Powiedzmy elf. Ma -2 Bd i +2 Zr. Powinienem je uwzględnić jako modyfikator dodatkowy i po prostu w czasie rzutów odejmować, czy od razu odjąć na stałe przy kreowaniu postaci.
Tj przykładowo tak wylosowane statystyki:
Bd 15
Zr 17
[...]
Wybieram sobie rasę elfa, więc powinienem do karty wpisać:
Bd 15 -2
Zr 17 +2
Czy może:
Bd 13
Zr 19

5. Mamy broń: Drąg (przykładowy start dla czarodzieja z Podręcznika Gracza). W obrażeniach ma napis 1k6/1k6 - jak to traktować? Tak samo jakbyśmy walczyli dwoma jednoręcznymi mieczami o obrażeniach 1k6 i 1k6?


6. Powiedzmy że nie chcę wydawać od razu wszystkich pkt umiejętności w czasie tworzenia postaci / zdobycia kolejnego poziomu. Czy mogę je zatrzymać na potem?

7. Czy czarodziej ma z automatu dodany atut "chowaniec" czy muszę go wybrać jako ten jedyny punkt na 1 poziomie.

8. Czy jako MG, mogę nagiąć zasady i odpuścić koszty tworzenia chowańca i pozwolić graczowi od początku posiadanie go. (Mowa o 1 poziomowej postaci)

9. Co oznaczają dokładnie "premiowane języki" ? O to że przy tworzeniu postaci i wybieraniu języków które znam, mogę wybierać tylko z tej puli?

10. Jak dokładnie działa atut: Mistrzostwo w czarach (w przypadku czarodzieja)

Mam nadzieje że znajdzie się ktoś cierpliwy żeby odpowiedzieć na te pytania .

Pozdrawiam i życzę miłej nocki.
 
tariel36 jest offline