Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 20-01-2013, 20:00   #43
JPCannon
 
JPCannon's Avatar
 
Reputacja: 1 JPCannon ma wspaniałą reputacjęJPCannon ma wspaniałą reputacjęJPCannon ma wspaniałą reputacjęJPCannon ma wspaniałą reputacjęJPCannon ma wspaniałą reputacjęJPCannon ma wspaniałą reputacjęJPCannon ma wspaniałą reputacjęJPCannon ma wspaniałą reputacjęJPCannon ma wspaniałą reputacjęJPCannon ma wspaniałą reputacjęJPCannon ma wspaniałą reputację
Cóż, każda grupa to inne preferencje. Nie jestem zaraz za tym, żeby próbować wciskać im ciągłą wyżynkę na starcie. Fakt, fight jest fajny dla takiego poziomu wiekowego i mocno przypomina to rozgrywkę z PCta czy konsoli. Mało gadania, dużo rozwalania. Zresztą rzadko się zdarza by ktoś grał w rpgi na kompie i nigdy nie spróbował rozwalić całego miasta na kodach Warto spytać na początku graczy co ich ogólnie interesuje, jakie klimaty i czy liczą na dużo walki czy na jakieś zagadki itp. Może się wydawać, że rozwałka będzie prostym wyborem, ale kto wie, może koledzy/koleżanki Cię zaskoczą. Kiedy pierwszy raz grałem w Nerkę nasz MG zrobił nam sondę na kartce gdzie wypisał poziomy typu rtęć, rdza, chrom itp (dla niewtajemniczonych każdy poziom to rodzaj rozgrywki, czy ma być ciężko i hardcorowo czy wolimy mieć pełny ekwipunek i wszystkich rozpirzać) Z doświadczenia wiem, że taka sonda może mocno ułatwić prowadzenie dla grupy która nie grywała ze sobą wcześniej. Własny system to całkiem fajny pomysł. Wbrew pozorom duża ilość cyferek może równie mocno odstraszać co przymus ciągłego gadania. Mnie osobiście męczy D&D przez te chmary bonusów i innych pierdół. To fajnie na krótką metę, po dłuższym czasie jednak potrafi się łatwo przejeść. Warto też się zastanowić czego Ty byś oczekiwał od sesji. Co prawda powinieneś potrafić się dopasować do graczy, bo w końcu bez nich nic z tego nie będzie, jednak istotne jest też jak bardzo Ci zależy na tym by odgrywali swoje postaci. Jeśli chcesz ich głównie zachęcić tylko do zabawy w rpgi, to fakt faktem najłatwiej zrobić dungeon crawler. Łażenie drużyną fantasy po lochach to chyba najbardziej banalny, ale i zarazem prosty pomysł na sesję. Jeśli jednak bardzo zależy Ci na odgrywaniu przez graczy, proponuję zagrać z nimi w storytelling. Skoro przeraża ich widok podręcznika i perspektywa czytania, to może być to dobra alternatywa. Nawet jeśli odgrywanie przez nich będzie się ograniczało do:

-To ja wyciągam jednym ruchem mój wielki miecz i tnę go wpół

To zawsze będzie to więcej warte niż

-To ja go ciepie mieczem i lećmy dalej to będzie k20 +8 ta?

Krok po kroku i gracze sami zaczną chętniej odgrywać postaci, bo szybko znudzi ich ciągłe gadanie tego samego i z własnej chęci urozmaicenia, zaczną chętniej podkolorowywać opisy. Poza tym jak już wcześniej wspomniano, w tym wieku każdy chce być bossem z mega koksem tu i tam. Storytelling daje bardzo wygodne możliwości naginania rozgrywki. Unikniesz wtedy sytuacji kiedy, któryś z graczy bardzo zapragnie pokozaczyć i opisać jak to on skacze z okna w potrójnym salcie i jednym potężnym cięciem rozpłata kolesia na pół, gdy patrzysz w jego KP i nagle ukracasz jego zabawę prostym

-Sory ale masz za słabego skilla na takie rzeczy.

I całą frajdę szlag trafił :P Jeśli jednak chodzi o profesjonalny system to osobiście polecam Savage Worlds. jest po polsku, więc grupa nie będzie się męczyć z tłumaczeniem. Podręczniki do niego są cienkie i małe w gabarytach, a do tego tanie, więc nie straszą ani objętością, ani kosztem. Całe zasady jakie są potrzebne graczom do zabawy mieszczą się na 8 stronach. System ten ma cała górę rozszerzeń, pozwalając grać w każdych realiach. Od elfów, przez rycerzy kosmosu i superherosów, a na kucykach skończywszy :P Opcji jest w tym systemie nieskończenie wiele. Łatwo jest tam też motywować graczy do odgrywania, nagradzając ich fuksami, które pozwalają na bardziej brawurowe akcje i wyjście z poważniejszych opresji. Jeśli słowa ich nie motywują to zawsze dobrze działają nagrody w grze a osobiście uważam, że taki fuks jest więcej wart od kolejnej garści pdków, by ponownie rzec

-Yeaaah ju tylko 230495 pdków i mam X Lvl. kozak ze mnie

Jeśli by Cię to interesowało, to owe zasady do Savage Worlds są tutaj
http://wydawnictwogramel.pl/download/Jazda%20Probna.pdf
krótki, kolorowy pdf może nie przerazi graczy tak bardzo jak gruby podręcznik

PS. Warto też poprosić graczy by wybrali sobie ulubionych bohaterów filmowych i zaproponować by w trakcie gry wyobrazili sobie, że ich postać ma charakter np twardziela ze szklanej pułapki, albo buźki w drużyny A. Wtedy jeśli naprawdę lubią tą postać to nie pozwolą by hańbić ulubiony filmowy charakter prostym tekstem w stylu
-To ja go cisnę.
Bo czy tak by powiedział Bruce Willis w którejś z kultowych ról, gdy celował by do swojego zaciekłego wroga?
 
__________________
"Miłość której najbardziej potrzebujesz to Twoja własna do siebie samego"

Ostatnio edytowane przez JPCannon : 20-01-2013 o 20:06.
JPCannon jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem