Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 07-02-2013, 04:51   #49
Campo Viejo
Northman
 
Campo Viejo's Avatar
 
Reputacja: 1 Campo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputację
Przypominam, że mechanika TORa jest w pewnym sensie interaktywna.

Do każdego rozliczenia testu możecie wydać punkt Hope (Nadziei). Wtedy do wyniku na kościach dodaje się dodatkowo wartość liczbową odpowiedniego atrybutu. Jeżeli ta różnica sprawi, że test będzie pomyślny, to ten 1 Punkt odpiszę z Karty BG. W przeciwnym razie, gdyby test i tak byłby niepomyślny, nie będę zużywał tego punktu (zwrócę go).

Korzystając z okazji napisze kilka słów właśnie o korzystaniu z TRAITS (nazywanymi umownie "ATUTAMI"). Są nimi "specjalizacje" (wynikają z zawodu, powołania) oraz "cechy szczególne" (wynikają z wychowania, kultury - na karcie są zapisane jako: distinctive features ).

Korzystamy z atutów podczas gry w celu:
  1. aby odnieść automatyczny (przeciętny) sukces niewymagający u gracza rozliczenia mechanicznego
  2. aby zdobyć Advancement Point za odniesiony w grze sukces, który gracz zasygnalizuje LMowi, że jest powiązany z jego ATUT. (Czasami nie jest to takie oczywiste i dlatego to umotywowanie Gracza jest konieczne). Jak to działa w praktyce to postaram się wyjaśnić poniżej.
(jest jeszcze trzecia opcja jako "akcja nieprzewidziana", której do tego pbfa wprowadzać nie będę, aby nie komplikować; w realu lub w docsie bardziej by się nadawało.)

Niech będzie, że wyjaśnię na przykładzie atutu (cechy szczególnej) Pszczelarza: "Elusive" (powiedzmy, że działa jak "Kameleon")
  1. W większości przypadków spokojnie można uznać,, że się udało schować, , niepostrzeżenie wymknąć, etc. (automatyczny, zwyczajny sukces)(LM nie rozlicza tego mimo, że w takich samych warunkach, bez tej cechy szczególnej, zastosowany musiałby być test). I ja opisując działanie BG w postach będę brał na poprawkę, że ma ten trait (atut) generalnie "włączony" cały czas (pbf-owe ułatwienie) w granicach zdrowego rozsądku.

    Wyjątek od reguły: Będą jednak takie sytuacje w których rzut przy korzystaniu z "distinctive features" (cech szczególnych) będzie wymagany. Wtedy, gdy będzie to niemal niemożliwe do osiągniecia i u innych byłoby automatyczną porażką. Jakoś dogadamy się w sesji, kiedy takie sytuacje będą miały miejsce (myślę, że zazwyczaj będą łatwe do wychwycenia na zdrowy rozsądek).
  2. Kolejnym zastosowaniem tej cechy (jak i każdej innej "szczególnej" lub "specjalizacyjnej", których wszyscy BG mają po kilka) jest zrezygnowanie przez Gracza z automatycznego sukcesu (pierwszy przypadek) i przystąpienie do testu jakby się tego Atutu nie miało. Wtedy jeżeli test jest pomyślny, Gracz "przywołuje" ten swój Atut i zdobywa się Advancment Point (nie mylić z Experience Point). Jeżeli się nie powiedzie, to znaczy, że była totalna, spektakularna porażka he, he (w przyrodzie nic nie ginie taka ruletka)

Mam nadzieję, że jasne. Proponuję na PW lub w komentarzach wspominać o tym jak mam podchodzić do rozliczenia. W razie milczenia Gracza nie będę za nikogo zaocznie wydawał Punktów Hope przy testach umiejętności, ani starał się uzyskać Advancement Point przy korzystaniu z atutów (traits).

Wreszcie ostatnia sprawa to Wasz ekwipunek (Gear): bronie, zbroję, hełm, tarczę - na początku gry każdy BG wybiera sobie dowolnie. W Generatorze na karcie wybieracie w tych pozycjach co chcecie, co Wam pasuje do BG i wysyłacie mi kod na PW. Wtedy zaktualizuję kartę BG na serwerze. Druga opcja to sprawdzić sobie co tam jest i napisać mi na PW a manualnie dodam do Waszej edytowanej karty. Oczywiście jak już ktoś miał to wypełnione na samym początku tworzenia postaci, to ma już to z głowy i nic dodatkowego z Ekwipunkiem, jak nie chce, robić nie musi. To samo, gdy BG ma nie mieć zbroi, hełmu lub tarczy wcale.

Niektóre Wasze deklaracje, jeżeli są oczywiste i/lub o nich nie wspomnę w moim poście (jak suszenie ubrania, posiłek, ścinanie drzewa, naprawianie łodzi, etc.), to znaczy, że oczywiście nie było ku temu przeszkód i sobie zakładacie, że się udało (jak zapomnę rozliczyć i uwzględnić to w poście, to będzie ta zasada działa zawsze na Waszą korzyść he, he). Macie też wolną rękę przy pbfowym światotworzeniu.

Pzdr.

EDIT: Wam też się przyda:ten post ([Komentarze] Bractwo Krasnoludzkiej Drogi)
 
__________________
"Lust for Life" Iggy Pop
'S'all good, man Jimmy McGill

Ostatnio edytowane przez Campo Viejo : 07-02-2013 o 05:08.
Campo Viejo jest offline