Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 21-01-2007, 05:24   #3
Esco
 
Reputacja: 1 Esco ma wyłączoną reputację
Na podziw zasługuje fakt że tyle osób poświęciło tyle wysiłku na stworzenie tego systemu.


Niemniej jednak uważam, że system sporo traci przez typowy, podobny do innych i nie wyróżniający się zbytnio setting - ot takie zwykłe fantasy.

To co miało być jego głównym atutem i czymś, co go wyróżnia, wypada bardzo blado przy innych, wydanych z rozmachem, komercyjnych, mainstream'owych systemach. Brak stagnacji i dynamicznie ewoluujący świat jest zaledwie cieniem dla tego, co dzieje się w Living Greyhawk. Jeśli chodzi o nieustanne wojny targające światem "Cienia z Południa" to tutaj nawet zwykły Warhammer ma nam do zaoferowania to samo. Reklamowany jako "ogromny" świat, jest klaustrofobicznie mały w porównaniu z mapą choćby Forgotten Realms. To, że sie napisze, że jakaś kraina ma 1,000,000,000 km˛ nie czyni z niej "ogromnego" świata fantasy.

To że system odwołuje się do naszego ojczystego kraju poprzez nazewnictwo, geografie i inne analogie także nie jest niczym nowatorkim - było by pewnie jeszcze z 10 lat temu, ale nie teraz.

Bestiariusz jest żywcem wyjęty z Warhammera czy D&D, pozmienianie tylko gdzie niegdzie nazw stworków naprawde nie daje żadnego powiewu świeżości. Za słabo. To samo religie - "Żmij", "Set" - brzmi jakoś znajomo, nie? :P

Mechanika - tutaj widzę oskalpowaną I ed. Warhammera, który pod względem mechaniki nie był sam w sobie najlepszy, a już wzięcie z niego wzoru do rozwoju postaci to jak strzelić samemu sobie w stopę, i to w dodatku z bazooki. Nie wiem czemu taki wybór, ale błąd przeokrutny moim zdaniem.

Podziwiam raz jeszcze za nakład pracy włożony i za dobre efekty. Ja bym pewnie się do czegoś takiego nie zmobilizował nigdy. Nie mniej jednak brak świeżego pomysłu powoduje, że w tym systemie nie ma dla mnie kompletnie nic co by mnie choć trochę zaciekawiło i do niego przekonało. Ot taki zlepek nie najlepszych zresztą kawałków czegoś co już było.

Cień z Południa określił bym jednym słowem jako passe.

************************************************** *********************
 
Esco jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem