Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 12-04-2013, 17:48   #203
Tildan
Bellis perennis
 
Tildan's Avatar
 
Reputacja: 1 Tildan ma wspaniałą reputacjęTildan ma wspaniałą reputacjęTildan ma wspaniałą reputacjęTildan ma wspaniałą reputacjęTildan ma wspaniałą reputacjęTildan ma wspaniałą reputacjęTildan ma wspaniałą reputacjęTildan ma wspaniałą reputacjęTildan ma wspaniałą reputacjęTildan ma wspaniałą reputacjęTildan ma wspaniałą reputację
Cytat:
Naciągane to tłumaczenie.
A według mnie jest całkiem do przyjęcia, czyli mamy rozbieżność zdań. Cóż, zdarza się.

Cytat:
Nie wiem, co niby ma świadczyć o "prostocie" języka.
Na pytanie, co niby ma świadczyć o prostocie angielskiego, najłatwiej mogliby odpowiedzieć ci, którzy włożyli te, a nie inne, słowa w usta Kirka.
Jak sądzę, decydujący był tu fakt, iż wtedy, jak i obecnie, serial z dialogami w łacinie lub esperanto, miałby oglądalność na poziomie zero do drugiego miejsca po przecinku.
Myślę zresztą, że twórcy serialu mieli dobre przeczucie: wystarczy spojrzeć, jak angielski rozpowszechnił się, i nadal rozpowszechnia, w kontaktach międzynarodowych, turystyce, internecie, muzyce rozrywkowej, itd.

Cytat:
Zawsze oczywiście pozostaje problem, co jeśli translator padnie
Uczenie się jednego standardowego języka przez członków GF, a nawet całej Federacji ma, moim zdaniem, głębsze znaczenie, niż tylko zabezpieczenie na wypadek awarii translatora.
Zapominasz, że pewna, choćby urzędowa, wspólnota języka, zwłaszcza w wypadku organizmu łączącego tak różnorodne rasy i kultury, może odgrywać rolę w pewnym stopniu jednoczącą, spajającą.
Tym bardziej zaś czynnik ten powinien działać w wypadku mniejszych grup, takich jak załogi okrętów.
Językowa dyskryminacja nie ma tu zatem nic do rzeczy. Chodzi po prostu o okielznanie wieży Babel.

Cytat:
typowo amerykańskie ograniczenie horyzontów twórców
Co do anglocentrycznego podejścia twórców Treka, można by się z tym zgodzić. Tyle tylko, że taki zarzut „patrzenia z punktu widzenia własnego podwórka” można by też zarzucić serialom wielu innych nacji, także polskim – wedle powiedzenia, iż „każda pliszka swój ogonek chwali”.
 
__________________
Życie to ciągłe czekanie: na dorosłość, na miłość, na autobus, na ulubiony serial, na szczęście, na wakacje, na przyjaciela... aż w końcu na śmierć.

Ostatnio edytowane przez Tildan : 12-04-2013 o 20:28.
Tildan jest offline