Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 22-01-2007, 11:55   #17
denis
 
Reputacja: 1 denis jest godny podziwudenis jest godny podziwudenis jest godny podziwudenis jest godny podziwudenis jest godny podziwudenis jest godny podziwudenis jest godny podziwudenis jest godny podziwudenis jest godny podziwudenis jest godny podziwudenis jest godny podziwu
Wszytko ok. ale wydaje mi sie ze to mieszanie dwoch "swiatow " .
jezeli postac popełnia błedy to powinna logicznie odpowiadac ze efekty swojego dzialania . dm stoi na starzy logiki swiata , jezeli koncepcja swiata zaklada ze istoty w tym swiecie za zle uczynki maja problemy z żoładkiem - to ok i takie regoly powinny obowiazywac i inne postacie ( np Nekromanta powinien miec tron-wychodek w jednym ... ) ale postacie graczy ( o ile nie zakładaja tego załozenia postaci ) powinny rządzic sie takimi samymi prawami co wszyscy npce .
wydaje mi sie ze logiczne usmiercenie postaci jest lepszym wyjsciem niz schodzenie ponizej pewnego poziomu .
i nie mowie tu tylko o kłopotah zoładkowych ... ale rowniez o "ogolnoswiatowej " nagonce na graczy ... czy cudow typu "wszycy wiedza ze to Wy , nawet jak nie wiedza co zrobiliscie ".

z drugiej strony jezeli prowadzi sie grupie ( nikogo nie obrazajac ) egzaltowanych nastolatkow , nabuzowanych hormonami - to trudno czasem powstrzymac sie od dania nauczki ... ( wszak w bajkach do ktorych mimo wszytko rpg w wersji fantasy sie zalicza ) dobro powinno zawsze zyciezac ...


A jezli mowa o usmieraniu graczy ... kilka dobrych lat temu ( gdzy by byłem jeszze na studiach i miałem kupe wolnego czasu ) prowadziłem przez ponad rok wspoln a kapmanie dla około 100 osob ( system Alien - gacze podzieleni na teamy ) kazdy bład "nagradzany był powaznymi konsekwencjami ... srednia smiertelnosc na sesji 40-60% ... mozna by powiedziec ze gracze powinni sie zniechecac ... a z czasem okazywało sie ze jest na odwrot ... kazdy z nch wiedział dlaczego jego postac zgineła , gdzie dokładnie tkwił błąd - z czasem nawet ci " z goracą głowa " zaczynali sie uczyc ... moze to jest lepsze wyjscie - 2-3 sesje "socjalne " by gracz zżył sie z postacia a poetm gra "na powaznie " i wtedy usmiercanie postaci bez skrupułow .
 
denis jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem