Wątek: Korona i Krew
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 03-06-2013, 15:41   #2
Yzurmir
 
Yzurmir's Avatar
 
Reputacja: 1 Yzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie coś
Cytat:
Od razu napiszę dlaczego zrezygnowałem z atrybutu INTELIGENCJA. Według mnie jest to bezsensowny atrybut umieszczany w różnych systemów ponieważ inteligencja to logiczne pojmowanie świata oraz myślenie. Jak ktoś chce grać niepełnosprytnym to po prostu będzie grał taką postacią. Nie powinno być miejsca na usilne udawanie postaci którą określa ta konkretna statystyka.
A mądrość to nie jest bezsensowny atrybut? Inteligencję można przynajmniej testować, ponieważ określa ona sprawność bohatera w różnych intelektualnych dziedzinach. Na przykład inteligentna postać będzie miała większe szanse na rozszyfrowanie listu albo sprawdzenie w obserwatorium, kiedy będzie następne zaćmienie słońca, albo przypomnienie sobie informacji, którą postać powinna znać ze względu na swoje tło, natomiast sami gracze niekoniecznie. To są rzeczy, które nie są mocno związane ze stanem intelektualnym samego gracza. I choćby nawet postać była odgrywana przez kogoś, kto jest przemądrzały, to wciąż o niczym nie świadczy. W realu także są ludzie, którzy potrafią sobie poradzić w każdej sytuacji, są wygadani, robią dobre wrażenie, ale nie umieją rozwiązać nietrudnego zadania matematycznego.

Z drugiej strony mądrości nie można oddzielić od gracza, ponieważ to jest zdolność podejmowania właściwych decyzji, a nie da się rzucać kostką na podjecie decyzji. Faktyczna mądrość postaci zależy tylko i wyłącznie od odgrywającej ją osoby. Nie rozumiem zatem twojej decyzji, by pozbyć się atrybutu inteligencji, ale za to zachować mądrość.

Wydaje mi się też, że nie do końca przemyślałeś ― jeśli nie system, to jego prezentację. Napisałeś (pokrótce) o walce, ale... jak się wykonuje zwyczajne testy? Jakie są możliwe wartości atrybutów i jak się je ustala? Może coś więcej o samym świecie i tych rasach, o których tylko wspomniałeś? Nikogo nie zainteresują receptury alchemiczne, jeśli nie będzie znał chociaż podstaw mechaniki i settingu.
 
Yzurmir jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem