Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 23-07-2013, 09:01   #22
JPCannon
 
JPCannon's Avatar
 
Reputacja: 1 JPCannon ma wspaniałą reputacjęJPCannon ma wspaniałą reputacjęJPCannon ma wspaniałą reputacjęJPCannon ma wspaniałą reputacjęJPCannon ma wspaniałą reputacjęJPCannon ma wspaniałą reputacjęJPCannon ma wspaniałą reputacjęJPCannon ma wspaniałą reputacjęJPCannon ma wspaniałą reputacjęJPCannon ma wspaniałą reputacjęJPCannon ma wspaniałą reputację
Ok to opiszę to prościej i w trochę inny sposób. Odpowiedź jest naprawdę logiczna. Oczywiście, że dla kogoś kto nie zna Savage Worlds nie będzie miało to znaczenia czy nauczy się settingu SW czy jakiegoś innego systemu. W rzeczywistości jednak czy nigdy nie próbowaliście żadnego dodatku do żadnej fabularnej gry RPG? Zazwyczaj posiadają one jakieś nowe zaklęcia, klasy, przedmioty, przygody, a nie raz nawet alternatywne zasady. Mimo to uczycie się ich i czytacie je bo rozszerzają one już znany wam świat. Dla przykładu, czy jeśli znalibyście mechanikę d20 perfekt, to czy woleli byście grać na niej w Mutant & Mastermind (RPG w którym gramy np superherosami) czy uczyć się na nowo SW dla Almanachu Superbohaterów? Oczywiście brzmi to trochę jako przykład przeciwko SW, ale chodzi tylko o sam fakt, że jeśli znasz dobrze mechanikę to o wiele łatwiej jest zrozumieć gry na niej oparte. Dlatego zaznaczałem, że podstawowe zasady SW tak naprawdę się nie zmieniają.

Poza tym dla innego przykładu pokazującego dlaczego łatwiej jest grać we wszystko na jednej mechanice niż uczyć się za każdym razem nowej, jest chociażby tworzenie samej postaci. Chcąc stworzyć postać do Warhammera, muszę poczytać zasady o profesjach, skillach, atutach i ogólnym ich rozkładaniu. Jeśli potem zechcę zagrać w WoDa, to znów muszę się uczyć jak w tym systemie działa tworzenie postaci. Człowiek może się zakręcić na najbanalniejszych rzeczach." Co to jest Kabała? Przecież nie było tego w innym systemie. Aaaa to taka nazwa dla grupy graczy w Magu, teraz rozumiem....". Potem zechce się zagrać w D&D i już w ogóle można spędzić parę dni nad zapoznawaniem się z mechaniką tworzenia postaci. Weźmy teraz dla porównania SW. Chcę zagrać w Evernighta (setting fantasy), więc tworzę postać według zasad z podręcznika podstawowego. W settingu mam dodatkowe przewagi/zawady itp. które mogę lecz nie muszę wykorzystać. Jeśli potem zechcę przesiąść się na Nemezis (setting SF) to znów robię postać dokładnie tak samo, mam tylko inne dodatkowe przewagi/zawady, sprzęt, ale również mogę dalej opierać się i na samej podstawce (jest uniwersalna dla każdego settingu). Jest to odpowiedź na pytanie dlaczego wygodniej jest grać z SW do wszystkiego niż uczyć się za każdym razem nowego systemu. Oczywiście nie dotyczy to tylko tworzenia postaci ale jest to jeden z prostych przykładów. Pomijając już sam fakt który ktoś tutaj podał, że do SW postać robi się w parę minut.

Cytat:
Jak powiedziano prowadzić można wszystko i na wszystkim. Do jednostrzałów lubie mechanikę CUDu - przekonaj mnie, ze powinienem używać mechy Savage'a...
Nie twierdzę, że mechanika SW jest ogólnie lepsza od innych i, że bardziej Ci się spodoba. Chodzi tylko o jej uniwersalność jak opisałem powyżej. Można ją implementować do dowolnego świata i realiów, bez potrzeby wielkich modyfikacji, dzięki czemu ucząc się jej raz, samej podstawki, czy nawet jazdy próbnej, możesz grać w dowolnym świecie. Będą one posiadały swoje charakterystyczne i klimatyczne dodatki, ale nie będziesz miał praktycznie nigdy przymusu z nich korzystać i będziesz mógł i tak opierać się na zasadach z podręcznika podstawowego. Elementami dodatkowymi dla samego świata zajmie się MG, a gracz po prostu skupi się na zabawie.

Jeżeli mechanika CUDu (chyba jej nie znam, albo po prostu nie kojarzę po nazwie) jest równie uniwersalna, i prosta co SW to oczywiście jest to po prostu alternatywa, którą jedni będą woleli a inni nie i tutaj nie będzie po co dyskutować o tym czy biała piłeczka jest lepsza od czarnej
 
__________________
"Miłość której najbardziej potrzebujesz to Twoja własna do siebie samego"

Ostatnio edytowane przez JPCannon : 23-07-2013 o 09:06.
JPCannon jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem