Wątek: Rzucanie
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 09-10-2013, 14:45   #2
Prince_Iktorn
 
Prince_Iktorn's Avatar
 
Reputacja: 1 Prince_Iktorn ma wyłączoną reputację
Witam.
Ja sam Savage Worlds znam już od chyba 4 lat a prowadzę od lat 3.
Generalnie z tą umiejętnością były pewne problemy zarówno gdy byłem graczem jak i MG. Bo np. tworzysz postać żołnierza, najemnika itp. wydajesz punkty na umiejętności i nagle może się okazać, że aby móc rzucić granatem, musisz poświęcić 2 rozwinięcia które mogłyby sprawić że stałbyś się superstrzelcem. (Np. Zręczność k12, strzelanie k8 i brak rzucania na start).
W końcu doszedłem do mojego rozwiązania:
W settingach modern i sf które prowadziłem (działało w Mass Effect, Star Wars, obecnie działa w Nemezis) mam dodatkową umiejętność, Atletyka (znalazłem taką modyfikację w jednym z anglojęzycznych settingów). Ona pokrywa Pływanie, Wspinaczkę i Rzucanie. Dzięki temu gracze mają więcej punktów do rozdania na umiejętności typu np. Wiedza (statki kosmiczne, antyczne kultury, broń, komputery, Astronawigacja itp.).
W settingach fantasy które prowadziłem (Conan i obecnie Beasts&Barbarians) umiejętności Atletyka nie ma, a rzucanie ma większą wagę jako umiejętność ze względu na fabularną dostępność broni. W takim świecie trudno o dobry łuk, a jak ktoś już taki ma, to ciskać włócznią nie będzie. Ale jeśli nie ma bo łuki są trudno dostępne, to nagle rzucanie staje się całkiem sensowne, można rzucić toporem, włócznią, oszczepem, nożem, czy choćby kamieniem.
 
Prince_Iktorn jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem