Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 01-04-2014, 21:24   #58
Bakcyl
Banned
 
Reputacja: 0 Bakcyl nie jest zbyt sławny w tych okolicachBakcyl nie jest zbyt sławny w tych okolicach
Cytat:
Bakcyl, większość z tych biografii bohatera tworzonych jest z myślą o rekrutacji. Ani razu nikt nie wykorzystał moich wątków pobocznych spisanych na karcie postaci tu na Last Inn, chociaż wiadomo, że nie zawsze MG może to wykorzystać, bo sztywne ramy scenariusza mu na to nie pozwalają. Nie mam tego nikomu za złe, bo te pomysły i twórcze pisanie historii pisałem w jednym celu - by dostać się na sesję. Mówię to szczerze, bo prawdę powiedziawszy im bardziej szczegółowo opiszę historię i charakter swojej postaci tym bardziej jest ograniczony, a pomysły na postać przychodzą mi nie tylko w trakcie jej tworzenia, ale przede wszystkim w trakcie jej odgrywania.
O tym już była mowa. Albo dostosowujesz postać do przygody, albo przygody do postaci.
A ja miałbym pretensje i uważam to za brak szacunku do ludzi. Bo właśnie tak wygląda to tutaj - robienie łaski graczom, że się ich przyjmie. Wyścig szczurów, odcinanie kuponów, bo MG jest mało, a graczy sporo. Jednak szacunek musi działać w obie strony, i nie satysfakcjonuje mnie opcja, że MG robi wyliczankę, bo jest rozchwytywany, i wedle jakichś subiektywnych kryteriów, o których ja nie mam pojęcia, wybiera "najlepsze" karty. Dlatego ja nawet nie próbuję się tutaj dostać do sesji Warhammera, widząc ilość chętnych, bo oczywistym jest, że zostaną wybrani gracze, którzy już się sprawdzili. To jest logiczne, bo wybiera się sprawdzone rozwiązania. Dlatego jak już ktoś ma stałą i sprawdzoną ekipę, to rozumiem, że się jej trzyma. Ale takie robienie rekrutacji, a potem jakieś losowanie, które i tak nie będzie uczciwe, a mydli się oczy graczom, że wygra najlepsza karta postaci, to jakaś jawna kpina. W tym względzie idea konkursu na KP jest dla mnie po prostu absurdem i wolę w tym udziału nie brać, nie tracić czasu, i zająć się czymś innym.
A sama historia postaci nie pokaże ci tego, jak ktoś gra, bo to są dwie odrębne sprawy. Zupełnie inaczej jest uczestniczyć w sesji, a opisywać postać "na sucho", i to nie ma żadnego przełożenia. Dlatego, jeżeli sobie robię KP, mam jakiś pomysł na postać, to oczywistym jest, że chcę, by był wykorzystany w jakiś sposób. Po kiego miałbym robić historię i stosować w niej jakieś pomysły na przygody, skoro potem okaże się, że ani jeden nie najdzie się w fabule, albo moja postać zginie po kilku postach? To zaprzeczenie- jak dla mnie - idei dobrej zabawy. Po prostu sama bitwa z innymi o miejsce przy stole mnie nie bawi. I to oczekiwanie, aż się rozstrzygnie... To zdecydowanie nie dla mnie.

Grałem kiedyś z graczem prowadzącym postać rycerza. Z KP byś nie wywnioskował tego, jak ten gracz dobrze prowadzi tę postać, a prowadził wyśmienicie. Ot, metryczka, historia sztampowa. Szlachcic z bogatego rodu miał dość siedzenia na tyłku i postanowił poszukać przygód. I ta KP była zwyczajna, ale jego gr - już nie. Postać prowadził naprawdę świetnie, ale to właśnie wychodziło w przygodzie (o czym już mówiłeś), w interakcji z innymi BG czy NPC.


Miałem już do czynienia z graczami, którzy mieli o postaci podstawowe informacje. Avatar, metryka, ekwipunek i tyle. A grali i wczuwał się w postać naprawdę dobrze.
I również miałem wątpliwą przyjemność grać z ludźmi, którzy KP i historię mieli opracowana niezwykle pieczołowicie. Wydawali się tez ludźmi niezwykle dojrzałymi i odpowiedzialnymi, a potrafili sesje porzucić bez słowa, lub nawet nie dać żadnego odpisu, a potem powiedzieć ci w oczy, że mają cię w głębokim poważaniu, ujmując to dość prostolinijnie.

Cytat:
Z kolei na forum rozbudowana KP jest dla MG bardzo istotna. Po pierwsze wiem, że gracz chce wziąć udział w mojej sesji i nie odejdzie w drugiej kolejce.
Akurat KP ci tego nie powie, choćby najbardziej rozbudowana. A jeśli gracz chce wziąć udział w sesji, to wyraża taką chęć w rekrutacji czy podsyła kartę - to oczywiste. Chociaż ta chęć nie definiuje tego, na ile w tej sesji zostanie. Chęć też może z czasem zniknąć - po prostu.
 
Bakcyl jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem