Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 02-07-2014, 08:14   #22
Asmodian
 
Asmodian's Avatar
 
Reputacja: 1 Asmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputację
Wolin? Nie moje datowanie ale mogłem się domyśleć po postach.

Cytat:
miecze specjalne - na zamówienie, polecam sztukę i naukę w tzw. zbijaniu stali. Państwo Suzy i Garego Zahradków
Którzy "produkują miecze do TV, teatru i innych raczej mało bitewnych zastosowań.
Acha, i robią miecze z płaskowników. Za to robią rzeczywiście bajery z oprawą, tylko czy to podnosi jakoś jakość miecza, który technicznie będzie, cóż....mieczem z płaskownika?
Custom Construction Techniques: Custom Athames, custom swords, magical items, and sculpture.
Link do stronki Pani Suzy i Garego, aby reszta forumowiczów nie szukała daleko. Ani kowale, ani szermierze, ani medycy. Po prostu artyści. Równie dobrze miecz mógłby robić jubiler. Nie polecam.

De Fazio - zapodaj link czy cokolwiek. Jeśli byłby dobry, można byłoby go znaleźć w 15 minut a męczę się od wczoraj.

Alan R.Williams. nawet znalazłem jeden artykuł. Rzetelny artykuł o technikach wyrobu miecza na wybranych przykładach, ale o dopasowywaniu mieczy do użytkownika ani słowa, a o tym jest dyskusja. Poleciłbym jak kogoś interesuje proces wykuwania miecza, dawna metalurgia itp.
Ten co znalazłem na szybko:
http://gladius.revistas.csic.es/inde...ewFile/146/146

Zajawka z muzeum ciekawa. Wyjaśnia jak w średniowieczu mogli konstruować miecz aby był dobrym mieczem. Jest o zachowaniu proporcji między jelcem, głowicą a głownią za pomocą figur geometrycznych - projektowanie podobne do projektowania budynków. Nijak nie wyjaśnia, jak to się ma do zaprojektowania miecza np. dla księcia Kazia z psiej wólki. Ale jako ciekawostka...czemu nie.

Cytat:
z drugiej strony teraz jest to już możliwe
Ale my tu rozmawiamy o Warhammerze i dopasowywaniu mieczy. W WH nie dopasuje się miecza tak, jakby zrobiłoby się to dzisiaj - brak wiedzy o mechanice ciała i brak badań naukowych co wpływa na co. Tu pójdę dalej - nawet dziś nie wiadomo, jak wyglądałby dopasowany miecz - bo to, że nie robiono takich badań dawniej to rzecz pewna. To, że nie robi się takich badań dziś, to efekt tego, że sztuka walki mieczem nie istnieje jako oficjalny sport, a jeśli nawet gdzieś ktoś zacznie, to jest to w powijakach. Brak precyzyjnych narzędzi do wytworzenia idealnie takich wymiarów broni, jaka byłaby idealna dla szermierza to kolejna przeszkoda. Dziś wytworzysz co chcesz i w takim kształcie jak zechcesz. Kwestia ceny. No i materiał. Dziś o można przebierać w bardzo wysokiej jakości materiale. W technologii Warhammera, można zapomnieć. Zostaje magia, jako ostateczne rozwiązanie rzeczy niemożliwych. W końcu to fantastyka.

Cytat:
Jeśli o florecistę zaś idzie
Odnoszę wrażenie, że wciąż się nie rozumiemy - to może wyprowadzę Cię z błędu.
Przez fechtunek mieczem to ja nie mam na myśli tego:
Olympics 2012 Mens Epee Final, Piasecki v Limardo-Gascon - YouTube

a to:
Fencing with the long sword 2012 - YouTube
15th Century fighting demonstration - YouTube
Reclaiming the Blade John Waller Royal Armouries - YouTube
No i nieco ciężkiego metalu:
Le combat en armure au XVe siècle - YouTube

Aby nie było, że tylko o długim mieczu, rapierach i innych późnych wynalazkach, mam coś dla Ciebie VIX
Sword Fighting As It Was For the Vikings - YouTube
Viking sword and shield demonstration sequence - YouTube


Z tym chłopstwem to nieźle generalizujecie, próbując zamknąć historię gospodarczą średniowiecza w jednym poście. W ten sposób obaj macie rację, jak i obaj się mylicie - dlaczego? Bo prawa, własność i powinności chłopstwa zmieniały się przez całe średniowiecze - i tak o ile we wcześniejszych wiekach średniowiecza chłopów wolnych posiadających ziemię było sporo, to od Xw.niemal wszyscy byli niewolnikami niemalże na ziemiach swojego pana. Potem formalnie niesiono poddaństwo, co jednak zmieniło niewiele bo zwiększano obowiązki i powinności - co potrafiło chłopów do ziemi przywiązać. Musielibyście określić, o którym okresie rozmawiamy, który ewentualnie pasowałby do Imperium czy ogólnie świata Warhammera i go odpowiednio zastosować czy skorzystać. Wtedy byłoby wiadomo, ile broni i jakiej może mieć chłop, i czy powinien ją mieć czy nie.
 

Ostatnio edytowane przez Asmodian : 02-07-2014 o 10:25.
Asmodian jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem