Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 05-03-2007, 19:28   #113
Angrod
 
Angrod's Avatar
 
Reputacja: 1 Angrod ma w sobie cośAngrod ma w sobie cośAngrod ma w sobie cośAngrod ma w sobie cośAngrod ma w sobie cośAngrod ma w sobie cośAngrod ma w sobie cośAngrod ma w sobie cośAngrod ma w sobie cośAngrod ma w sobie cośAngrod ma w sobie coś
Damy mają pierwszeństwo.
pannamaslo wydaje mi się że błędnie rozumiesz filozofię. Mniejsza o to jak rozumieć ten termin współcześnie, filozofia to zamiłowanie mądrości. Empiryzm też jest tylko doktryną filozoficzną, czy tego chcemy czy nie. Ile osób tyle wizji świata i każda jest prawdziwa. Sam nie identyfikuje się z żadnymi poglądami, najwyżej się z nimi zgadzam. Wracając do tematu. Żeby jednoznacznie stwierdzić istnienie wolnej woli wypadałoby wiedzieć czym ona jest. Według mnie terminy są problemem filozofii, ale czymś koniecznym. Według mnie oprócz tego za co ją uważamy wolna wola stanowi naszą osobowość, warunkuje to kim jesteśmy. To wybór i możliwość. Pytanie dlaczego chcę być taki a nie inny? Wierze (bo udowodnić nie mogę), że każdy ma nieograniczone spektrum samodzielnego wyboru kim jest.
To że siedzimy na tym forum i piszemy/czytamy właśnie te posty jest naszym wyborem sposobem spędzania czasu. Zawsze mogliśmy spożytkować czas płodząc dzieci, orząc pole, pracując dla naszego gatunku. Czytamy, zastanawiamy się. Filozofia poniekąd jest jednym z dowodów woli. Czemu wszechświat wykształcił w sobie twór poznający jego samego, mimo że to jest niemożliwe. (Teoretycznie jeśliby do poznania jednego atomu wystarczył jeden atom to potrzeba całego wszechświata by poznał sam siebie.)
Dziwne jest rozgraniczanie kompetencji naszego mózgu i móżdżku od woli. Można wolę wyobrażać sobie jako duszka w środku nas, ale po co?
Nightcrawler wydawało mi się, że już zeszliśmy z tematu samobójstwa na wolną wolę.
Nie można stwierdzić że zwierze nie ma idei bo zwierzęta nie wypracowały kultury by nam o tym zakomunikować. Nie jesteśmy w stanie poznać toku myślenia zwierzęcia, możemy się tylko domyślać, ale to będą tylko gdybania gdzie logika ustępuje fantazji. Nie możemy stwierdzić czym różnimy się od zwierząt jeśli nie jesteśmy tego pewni.

Błogosławię
 
Angrod jest offline