Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 16-11-2014, 12:59   #81
Dhratlach
 
Dhratlach's Avatar
 
Reputacja: 1 Dhratlach ma wspaniałą reputacjęDhratlach ma wspaniałą reputacjęDhratlach ma wspaniałą reputacjęDhratlach ma wspaniałą reputacjęDhratlach ma wspaniałą reputacjęDhratlach ma wspaniałą reputacjęDhratlach ma wspaniałą reputacjęDhratlach ma wspaniałą reputacjęDhratlach ma wspaniałą reputacjęDhratlach ma wspaniałą reputacjęDhratlach ma wspaniałą reputację
Cytat:
Napisał Micas Zobacz post
Co do tematu: pomijając już to, że zszedł w całości na tematykę gwałtu, to jest ciężki jak sztaba ołowiu. Osobiście jestem za bardzo prostym i skutecznym rozwiązaniem w kwestii gwałtu w RPG - jeśli to się komuś podoba, to niech se to kultywuje. Nie jest to karalne prawnie. Jeśli natomiast komuś to nie odpowiada, to niech powie zwyczajne "nie pasuje mi to, wywal to z sesji" / niech opuści sesję / albo niech przywali zwyrodniałemu MG w papę. I tyle.
Nie łatwiej dać oznaczenie +18 i ostrzeżenie w rekrutacji o możliwości wystąpienia tematów mocno dorosłych, wręcz brutalnych i bestialskich? Znam mało mistrzów którzy "planują" tego typu wydarzenia. Zazwyczaj są one wynikiem fabuły. Poza tym, to gra, a naszym celem jako graczy jest odczuwanie postaci, tworzenie alter ego i nauka alternatywnych środków zachowania, aby mieć szerszy wachlarz opcji do wyboru w życiu. To jest właśnie przewaga nas, RPGowców nad przeciętnymi kowalskimi, mamy doświadczenie, choć teoretyczne, które może, acz nie musi (zależy to od dojrzałości emocjonalnej i intelektualnej gracza) pomóc nam w sytuacjach których normalnie byśmy nie mieli (oby nie) styczności.

Czy poruszanie tematu gwałtu, morderstwa etc jest moralne? Tak, o ile MG jest dorosły i potrafi opisać to wydarzenie w sposób dorosły i realistyczny. Czy zgadza się to z kręgosłupem moralnym graczy? Niekoniecznie i na pewno nie u każdego. Nie mniej, grając w dobrą, nie wyidealizowaną sesję, mamy szansę rozwoju, a niektóre systemy są bardziej podatne na tego typu zabiegi od strony MG, a nawet i graczy. W sesji Modern d20, zapewne takie wydarzenie będzie fabularnie napiętnowane, ale czy podobna sytuacja będzie miała miejsce w np. Neuroshimie, lub Warhamerze w szczególności w czasie wojny, lub innym skrajnym przypadku? Wszystko zależy od systemu i od koncepcji bohatera.

Czy jestem zwolennikiem stawiania graczy w drastycznych sytuacjach? Tak i nie. Tak, ponieważ RPG to rozrywka i... nauka. Nie, ponieważ wiem, że nie każdemu to pasuje. Bezpiecznym rozwiązaniem dla Mistrzów jest uprzednie ostrzeżenie graczy w rekrutacji, że sesjia będzie zawierać tematy dorosłe. Tagi takie jak Realizm, Brutalna, +18, +21, są jak najbardziej na miejscu. Gracze dostają ostrzeżenie zawczasu, a MG swoją dozę immunitetu. Jak by nie patrzeć w procesie rekrutacyjnym dał ostrzeżenie, a gracze aplikując do sesji zgodzili się na popisanie swego rodzaju cyrografu.

Na zakończenie powiem: Nie bójcie się poruszać tematów dorosłych i sprzecznych moralnie. Koniec końców wyjdziecie bogatsi o doświadczenia i szczęśliwie o metody zapobiegania tym wydarzeniom w rzeczywistym życiu, lub sposoby na ich uniknięcie gdyby już miały się wydarzyć. Oczywiście, wymaga to odpowiedniej dozy dorosłości i pomyślunku, ale to nie powinno być problemem. Jakby nie patrzeć jesteśmy w końcu dorośli... i nie mam tu na myśli wieku, bo jak wiemy wiek nie gwarantuje dorosłości, a moje doświadczenie wskazuje, że zdecydowana większość graczy i mistrzów jest statystycznie (moje własne obliczenia, cyferek nie pamiętam) doroślejsza emocjonalnie, niż porównywalna grupa wiekowa zwykłych, przeciętnych obywateli.
 
__________________
Rozmowy przy kawie są mhroczne... dlatego niektórzy rozjaśniają je mlekiem!

Ostatnio edytowane przez Dhratlach : 16-11-2014 o 13:09.
Dhratlach jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem