Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 04-07-2015, 15:53   #14
Huang
 
Huang's Avatar
 
Reputacja: 1 Huang jest jak klejnot wśród skałHuang jest jak klejnot wśród skałHuang jest jak klejnot wśród skałHuang jest jak klejnot wśród skałHuang jest jak klejnot wśród skałHuang jest jak klejnot wśród skałHuang jest jak klejnot wśród skałHuang jest jak klejnot wśród skałHuang jest jak klejnot wśród skałHuang jest jak klejnot wśród skałHuang jest jak klejnot wśród skał
Ostatnio zagłębiałem się akurat w temat magii w Warhammerze i pragnę zwrócić uwagę na pewien ciekawy fakt. Używanie magii nie ogranicza się bowiem do rozpisanych przez system czarów. System magii Warhammera oferuje też bardzo ciekawe, klimatyczne wykorzystanie magicznych zmysłów czarodzieja.

Umiejętność splatania magii w podstawowym podręczniku jest przedstawiona tak, jakby używało się jej tylko i wyłącznie w przypadku rzucania czarów i podtrzymywania rytuałów. Nie jest to jednak prawda.
Splatanie magii to dużo bardziej plastyczna umiejętność jeśli wczytać się w "Królestwo Magii", dodatek o którym wspominano w tym wątku wcześniej.
Splatanie magii jest umiejętnością pozwalającą na chwytanie magicznych wiatrów i kształtowanie ich tak jak garncarz kształtuje glinę. Czary opanowywane w tradycjach magii, to ułożone i pewne formuły splatania magii tak by uzyskać odpowiedni efekt. Samo splatanie pozwala jednak dosłownie uchwycić energię magiczną. Oznacza to, że jeśli np. jakiś przedmiot jest bardzo mocno nasycony magią, można ją przy pomocy splatania magii z tego przedmiotu wydobyć, rozproszyć, przelać. Jest to jednak dość niebezpieczne. Nigdy nie wiadomo co czai się w wiatrach magii. Większe porażki przy testach powinny wiązać się z odpowiednimi do sytuacji złymi efektami.

Umiejętność Wykrywania Magii natomiast jest jeszcze ciekawsza ze względu na rozszerzoną percepcję czarodzieja. Wykrywanie magii to ni mniej ni więcej umiejętność Widzenia i Odczuwania magicznych wiatrów. Wbrew nazwie umiejętność ta pozwala nie tylko na stwierdzenie czy magiczna energia w ogóle gdzieś jest, ale również przyglądanie się określonym magicznym wiatrom. Znowu, nigdy nie wiadomo co czai się w wiatrach magii... a i te zachowują się dość specyficznie.
Jest to przede wszystkim narzędzie na MG pozwalające przemycić pewne wskazówki graczom poprzez czarodzieja. Jeśli gracz prowadzący czarodzieja zadeklaruje wykrywanie magii, może wykonać je z modyfikatorem [-10] aby dostać jakieś wskazówki. Wówczas MG wedle własnego uznania może powiedzieć graczowi iż jego bohater "Ujrzał w magicznych wiatrach twarz mordercy, którego drużyna poszukuje", lub "Magiczne wiatry przyniosły mu zapach perfum... perfum kobiety, którą widział wczoraj na dworze księcia. Ma ona coś wspólnego z tym miejscem". Podręcznik proponuje aby dwa lub więcej poziomy porażki oznaczały, ze czarodziej zobaczył coś czego nie powinien, co kończy się przyznaniem mu 1 punktu obłędu.
Ciekawie ma się sprawa wykorzystywania tej umiejętności gdy postać wkroczy na profesję Wędrownego Czarodzieja, który już specjalizuje się w używaniu któregoś z wiatrów magii. Wykrywanie magii pozwala na przyglądanie się wiatrom, które zachowują się w swoisty dla siebie sposób. Wiatr magii ognia na przykład kumuluje się przy źródłach ognia bądź innego wysokiego ciepła. Ponadto kumuluje się przy ludziach odczuwających wściekłość. Może się więc przydawać do wykrycia emocji określonych osób. Za kolejny przykład podam wiatr Ulgu (Magii Cienia), który kumuluje się w obrębie oparów, mgieł i dymu świata materialnego. Może też spowijać ludzi odczuwających silne zakłopotanie oraz kumulować się w miejscach gdzie ktoś chciał coś ukryć. Przydawać się więc może do odnajdywania tajnych skrytek lub osób które np. chcą ukryć się w tłumie.

Ponadto dzięki wiedzy o zachowaniu się wiatrów magii mag może wspomóc swoje możliwości splatania magii i rzucania czarów. Mag ognia stojący w pobliżu wielkiego ogniska będzie mieć wokół siebie mnóstwo wiatru magii w którym się specjalizuje. Powinno więc zapewniać mu to jakiś bonus do splatania magii. Podobnie mag Cienia w ciemnej, zamglonej uliczce.
Istnieją też miejsca mocno naładowane magiczną mocą zapewniające bonusy do mocy zaklęć. Na przykład w starym magicznym kręgu, który kumuluje moc magiczną, MG może pozwolić graczowi dorzucić dodatkową kostkę do poziomu mocy. Inne miejsca o magii przytłumionej i wyciszonej, mogą mieć do tego kary np. od wyniku wyrzuconego na każdej kostce poziomu mocy należy odjąć 2 punkty.
Btw. daje to możliwość ciekawej sytuacji. Dajmy na to guślarza, który chce rzucić czar w takim miejscu. Guślarz musi rzucać dwiema kostkami na poziom mocy ale tylko jedna z nich wlicza się do poziomu mocy. Obie liczą się natomiast do określania manifestacji chaosu.
Tak więc wyobraźmy sobie, że na jednej kostce wypada 6 a na drugiej (tej której poziom mocy liczymy) wypada 8. Musimy więc ująć -2 na wyniku, ale tylko na tej jednej kostce. Wypadł więc dublet oznaczający pomniejszą manifestację chaosu.

Podręczniki wspominają też, że wiatry magii otaczające pewnych ludzi mogą wpływać na ich samopoczucie i emocje. Tak więc zgodnie z logiką Mag ognia splatając magię może uchwycić wiatr ognia i owionąć nim rozmówcę. Ten powinien być wtedy bardziej skory do agresji. Podobnie mag cienia chwytający wiatr Ulgu może wpłynąć na samopoczucie jakiejś osoby czyniąc ją bardziej podatną na wprowadzenie w zakłopotanie lub podejrzliwość.
 
__________________
"...i to również przeminie..."
Huang jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem