Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 11-04-2007, 14:53   #23
Malkav3
 
Reputacja: 1 Malkav3 jest na bardzo dobrej drodzeMalkav3 jest na bardzo dobrej drodzeMalkav3 jest na bardzo dobrej drodzeMalkav3 jest na bardzo dobrej drodzeMalkav3 jest na bardzo dobrej drodzeMalkav3 jest na bardzo dobrej drodzeMalkav3 jest na bardzo dobrej drodzeMalkav3 jest na bardzo dobrej drodzeMalkav3 jest na bardzo dobrej drodzeMalkav3 jest na bardzo dobrej drodzeMalkav3 jest na bardzo dobrej drodze
Jeśli chodzi to o postacie to trzeba rozgraniczyć to na odgrywanie oraz tworzenie. Oba te czynniki przeplątają się ze sobą. Nigdy nie robie postaci jednorazowych, jednak wracając do podziału.

Odgrywanie:
Mam sobie postać, która wcześniej stworzyłem. Ma ona swój charakter - własny i niepowtarzalny. Posiada również swoją własną historie z której wyciągnęła pewne doświadczenia (zawód, doświadczenia życiowe, wiedza) i stosuje je w sytuacjach na jakie natrafia. To są czynniki wynikające z założenia postaci. Teraz należy wziąć pod uwagę nasz humor. Humor człowieka zmienia się nie tylko z dnia na dzień, zmienia się on cały czas. Wpływ na to ma praktycznie wszystko. Tak wiec to wymusza kolejne założenia.
Podsumowując samo odgrywanie to co najwyżej (najlepszym wypadku) 50% mnie w postaci.

Kreacja postaci:
Tu sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. Każdy człowiek ma pewien zestaw cech, wynikający z miejsca w którym żyje – narodowość, konkretny teren (np. województwo). Kolejna taką cechą jest wychowanie. Jedni są bardziej kulturalni inni mniej, każdy wychowywał się w innym środowisku. Każdy z nas uczy się czegoś innego, jedni to bardziej ścisłe umysły inni humaniści, a jeszcze inni biolodzy. Takich cech jest wiele i każdy jest w stanie dostrzec je we własnym charakterze. Lecz są też takie których nie potrafimy zauważyć, a jednak tworząc postać podświadomie je jej przekazujemy lub wręcz przeciwnie izolujemy postać od nich. I tak jak to już przedmówcy napisali, Postacie można podzielić na:
Takie które są naszymi marzeniami, jakimi chcieli byśmy być, a także postacie bardzo podobne do nas. Jednak podział ten jest dużo głębszy. Tworzymy postacie podobne do nas, przeciwne nam, odzwierciedlające nas, postacie z naszych marzeń – takie jakimi chcielibyśmy być lecz czegoś nam brakuje. Można by tak w nieskończoność wymieniać. Wszystkie jednak maja pewna cechę wspólną. Cechy które nas wyróżniają. Te które im przekazujemy lub od których izolujemy dla wzbogacenia jaj charakteru który będzie nam łatwiej lub trudniej odegrać. Prócz tych cech nadajemy postaci również własne, które nie maja wiele wspólnego z nami jako osobami.

Tak właśnie tworzy się niepowtarzalny charakter naszej postaci. Jest to tylko pierwszy krok w tworzeniu postaci. Kolejnym jest stworzenie jej historii. Oto i kilka pytań na które należy sobie odpowiedzieć:
-Kiedy się urodził?
-Gdzie się urodził?
-Kim była jego rodzina i w jakim środowisku się obracał w czasie dojrzewania?
-Czy był bogaty? Czy może zdobył majątek samemu?
-Czego nauczyło go życie? Jakie ciekawe zdarzenia mu się przydarzyły?– To chyba jedno z ważniejszych pytań.
Jakie ciekawe miejsca odwiedzała nasza postać? Kogo tam poznała? Jaki wpływ na naszą postać wywarło to miejsce?
To są tylko podstawowe pytania. Lecz kreują one charakter naszej postaci. Co ciekawe zazwyczaj te właśnie cechy są zupełnie nie związane z Nami. Może to z tego powodu że nawet jak gramy w czasach współczesnych to postacie nasze wywodzą się z innych części świata. Oczywiście nie jeden z nas wplata w postać pewne czynniki. Nieraz zdarza się że jak ktoś chodzi na siłownie jego postać korzystała z jej usług lub ćwiczyła w zaciszu swojego domu.

Na sam koniec pozostaje założyć czy coś z przeszłości naszej postaci nie ciągnie się za nim? Jakie ma cele do zrealizowania i czego pragnie, a także czy nasza postać nie zmieni się z czasem? Właśnie te cele nieraz sprawiają że nasza postać upodabnia się coraz bardziej do nas. I jeśli ktoś zaczynał jako niehonorowy rabuś, może skończyć jako rycerz, z drobną pomocą MG i odpowiednimi założeniami.

Podsumowując cechy przekazywane naszej postaci są całkowicie zależne od pewnych czynników. Mianowicie:
1. Ogólne założenie – to czy nasza postać ma być do nas podobna, czy może będzie się znacznie różnić, a nawet mieć jak najmniej wspólnego z naszym charakterem. W jakim systemie przyjdzie nam zagrać, itd.(10%)
2. Jaką część naszych cech charakterystycznych przejmie nasza postać. (25%)
3. Historia postaci i co wniosła ona w charakter bohatera. (30%)
4. Cele i założenia postaci. (20%)
I na sam koniec
5. Nasz humor w chwili obecnej. (10%)
Łącznie wszystko to daje 95% charakteru naszej postaci, pozostałe 5% kształtuje nasz MG. Raczej nie ma możliwości by nasza postać była dokładnie nami. Nawet gdyby wcielić się w siebie pewne rzeczy są jakby fikcją i możemy sobie pozwolić na dużo więcej, w końcu w nie zginiemy tak naprawdę. To tylko fikcja.

Trochę się rozpisałem, dużo nie na temat lecz mam nadzieje, że pozwoli to innym łatwiej ocenić odzwierciedlenie siebie w swych postaciach.
U mnie wacha się to miedzy 20, a 60%. Lubię wnikać wgłąb charakteru swoich postaci i zastanawiać się co w danej sytuacji by zrobiła. Jednak nie jest to tak łatwe w grach odbywających się w zaciszu domu, na konwentach czy miejscach odpowiednich do prowadzenia danej sesji. Właśnie dlatego trzeba dokładnie przemyśleć charakter swojej postaci zanim zacznie się grać. Sytuacja na forum zmienia się zupełnie tu zawsze mamy czas na reakcje i przemyślenia co można zrobić jak powinna zachować się nasza postać i inne pytania.
 
__________________
"Życie zaczyna się po śmierci"

"Vivant omnes virgines
Faciles, formosae"
Malkav3 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem