Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 15-04-2016, 19:22   #14
Warlock
Konto usunięte
 
Warlock's Avatar
 
Reputacja: 1 Warlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputację
Cytat:
Nie prościej było przepisać Grey Boxa?
Zarzuciliby im brak oryginalności. W przypadku braku rozwoju skończyłoby się kręceniem nosem przez fanów, w przypadku nadmiernego rozwoju miałbyś powtórkę z czwarto-edycyjnego FR. To pułapka, w którą wpada znaczna część twórców nie tylko gier RPG. System się rozrasta i pojawia się po jakimś czasie potrzeba wydania nowego systemu (przykład: na forum Paizo powstało w ciągu ostatnich lat miliony tematów, w których użytkownicy błagają na kolanach o Pathfindera 2.0, ale jak dotąd Paizo się nie ugięło i powstają kolejne podręczniki do tej samej edycji PFa - z różnym skutkiem ). O ile w przypadku mechaniki zawsze jest przestrzeń do pewnych zmian i zwykle są one na plus, o tyle w przypadku popularnych settingów trzeba się mierzyć z możliwym gniewem ze strony fanów (FR 4e, WH End Times, wrzucenie książek i komiksów ze świata Star Wars do non-canon).

Zapomniane Krainy w skutek różnych pomysłów twórców lawirowały z Points of Light (Wilderness & Dungeon) do "Disney-Fantasy" (wysoka magia niemalże w całości zastępująca technologię), później w Post-Apo Fantasy aż w końcu stanęło okrakiem gdzieś pomiędzy wspomnianym PoI i "Disney-Fantasy" (czy tylko ja mam wrażenie, że piąta edycja FR inspirowana jest takimi grami cRPG jak seria Baldur's Gate i Neverwinter Nights? ). Każda z edycji FR była ciekawa i każdy mógł znaleźć coś dla siebie (jedni lubili świat targany przez poważne problemy - Czasy Niepokoju z 1E i Czaroplaga z 4E, a inni woleli mniej przejściowe i bardziej spokojne okresy jak FR z 2E, 3E i 5E), ale spoglądając z góry na to ma się wrażenie, że wszystko to jest ze sobą bardzo niespójne - brakuje sensownej ciągłości, te zmiany są bardzo naciągane i szczególnie to widać w przeskoku z czwartej edycji do piątej. To trochę tak jak jedna kampania prowadzona przez tego samego MG, który ciągle zmienia systemy (i to dość skrajnie różne od siebie) i choć zabawa jest przednia to traci to na ogólnej spójności.

Wracając jednak do tematu - prowadziłem na forum sesje D&D 3.5/PFRPG opartą na czwartej edycji Zapomnianych Krain i była to jak dotąd moja ulubiona sesja. Na zasadach czwartej edycji prowadziłem sesje stołowe i chyba były to moje najbardziej udane kampanie, świetnie się bawiłem.
Z tego co sam się orientuję Planescape: Wola prowadzony przez Zapatashure oparty jest o czwartą edycję zasad D&D, choć w opisie tego nie widać - być może bał się linczu ze strony tutejszej gromadki fanbojów 3-edycji
 
__________________
[URL="www.lastinn.info/sesje-rpg-dnd/18553-pfrpg-legacy-of-fire-i.html"][B]Legacy of Fire:[/B][/URL] 26.10.2019

Ostatnio edytowane przez Warlock : 15-04-2016 o 19:29.
Warlock jest offline