Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 09-07-2016, 09:50   #22
psionik
 
psionik's Avatar
 
Reputacja: 1 psionik ma wspaniałą reputacjępsionik ma wspaniałą reputacjępsionik ma wspaniałą reputacjępsionik ma wspaniałą reputacjępsionik ma wspaniałą reputacjępsionik ma wspaniałą reputacjępsionik ma wspaniałą reputacjępsionik ma wspaniałą reputacjępsionik ma wspaniałą reputacjępsionik ma wspaniałą reputacjępsionik ma wspaniałą reputację
Nie miestrzowałem Neuro, ale jak przeczytałem o wykorzystaniu wielu umiejętności w jednej turze, to się bardzo zdziwiłem. Czy ktoś w ogóle stosuje?
Jeśli w jednym segmencie rzucam granat, a w drugim i trzecim strzelam, to używam 1/3 umiejki rzucania i 2/3 pistoletów.

Moim zdaniem za nadmierne skomplikowanie systemu odpowiada przede wszystkim właśnie te 3k20. Przy umiejętnościach rzędu 5-6 otrzymujemy tyleż punktów do zbicia rzutu kością. Jeśli mielibyśmy uzyskać sukces w jednej kości, to byłoby to po prostu zbyt proste. Dołożenie dodatkowych kości powoduje, że mamy efektywnie 1/3 poziomu umiejętności, co jest miłym bonusem, ale nie "łamie" gry. Niestety powoduje to, że wpływ na PT przy wzroście umiejętności jest mało efektywny, więc dodano suwak co 4 punkty, który dodatkowo komplikuje system.
Problem powstaje, gdy próbujemy "zaaplikować" 3k20 do innych elementów systemu, w szczególności do walki. To moim zdaniem wymusiło stworzenie segmentów i upchanie ich po trzy w turę.
Tylko, że przy walce wręcz to nie zdało egzaminu, więc należało dokleić nowe zasady. Nadal 3k20, ale mechanika rozgrywania starć jest już zupełnie inna. Można w niej przez kilkanaście rund walczyć bez zadawania obrażeń!

Skoro autorzy poszli w stronę procentowego modyfikatora, to nie rozumiem, dlaczego nie zdecydowali się na użycie k100? Zbyt zbieżne z falloutem? Złe doświadczenia z Warhammerem?
Sam nie jestem fanem k100, uważam, że k20 jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Nie chodzi tu o powiązania do D&D, ale o to, że k20 to nic innego jak k100 z podziałką co 5%. Modyfikatory w systemach i tak są krotnościami 5%, więc takie zastąpienie ma sens.

To dość dużą ingerencja w mechanikę (żeby nie napisać całkowita zmiana), ale jeśli zastąpić by 3k20 jednym rzutem, pozwoliłoby to np. na skorzystanie z przerzutów. Np. zamiast wprowadzania zbyt dużej liczby modyfikatorów i stopni trudności, można dodawać przerzuty.
Przykład: podkradamy się pod obozowisko, którego wartownicy co 10 minut robią obchód z psami. Zamiast teraz ustalać różne ułatwienia dla psów, można zostać przy oryginalnym rzucie przeciwstawnym, ale jeśli idziemy z wiatrem pies ma ułatwienie, jeśli pod wiatr, pies ma utrudnienie.
Ułatwienie polega na tym, że rzucamy na raz dwiema kośćmi i wybieramy lepszy wynik, utrudnienie odwrotnie - rzucamy dwiema kośćmi i wybieramy gorszy wynik. Nawet przy zachowaniu obecnego formatu 3k20 można to wprowadzić. W takich sytuacjach rzucasz 4k20 i odrzucasz największy wynik jeśli masz ułatwienie, lub najmniejszy jeśli masz utrudnienie.

Takie zasady znacznie przyśpieszają rozgrywkę, nie tracąc zbytnio na realizmie. Co o tym sądzicie? Czy to ma sens? Przyśpieszyłoby rozgrywkę?
 
psionik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem