Wątek: Drowia sesja.
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 28-07-2016, 15:59   #35
Warlock
Konto usunięte
 
Warlock's Avatar
 
Reputacja: 1 Warlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputację
Cytat:
Napisał Clutterbane Zobacz post
A Sayane czasem swojego królestwa do FR nie wsadziła? Asmodian wsadził całą krainę. Ja wrzuciłem stary moduł. Kwestia podejścia i dogadania z graczami. Przecież na randkę w ciemno się nie umawiacie... Deklaracje w stylu "koniec z FRami" może i brzmią odważnie i stanowczo, ale i nieporadnie.

Ostatecznie piłem do tego, że Golarion jest wydawany tak samo jak FR - masz multum podręczników, w tym przewodników po każdej krainie, przewodnik o bóstwach, itd. Do tego beletrystyka, której nikt nie przeczyta, bo nikt jej nie przetłumaczy. No i w końcu APki. Materiału na Wiki Golarionu jest mnóstwo, więc i canon lawyers się znajdą prędzej czy później. Wśród nich pewnie jacyś FRowcy poszkodowani czaroplagą, którzy przeniosą swoje zacięcie do kanonu na nowy świat. A że nie jest to zjawisko na tyle widoczne, to kwestia czasu - FR jest przez dobre 30 lat aktywnie wspierany, ma najmocniej rozwinięty kanon pośród oficjalnych settingów. Golarion nie może się podobnym rekordem pochwalić, choć stawiam piątaka na to, że twórcy marzą o tym dniami i nocami (który by tak nie chciał?). A za marzeniami idą... Kolejne podręczniki.

"Opisywanie w dużej większości przez APki" pasuje jedynie do... Obecnej linii wydawniczej WotC, gdzie jest kilka kampanii osadzonych na Wybrzeżu Mieczy i składają się na jakiś większy kawałek świata. Nie ma żadnego podręcznika opisującego cały setting. Coś jak dawniej Greyhawk. Ale co z tego, skoro można dowiedzieć się wszystkiego o Zapomnianych Krainach ze starszych materiałów, jeśli ktoś ma wystarczająco czasu i jest na tyle nieroztropny, żeby go poświęcić.

WoHF nigdy podobnych problemów nie miał, bo formuła opisu i przeznaczenie materiałów zupełnie inne.
Wydaje mi się, że Sayane opiera swoje królestwo na istniejącym regionie, który z tego co pamiętam miał jakiś zarys (ale mogę być w błędzie - nie sprawdzałem). Czytałeś tak w ogóle te przewodniki do Golarionu? Każdy ma około 60 stron, przy czym większość informacji jest powielona z podręcznika głównego, przy odrobinie większym wzięciu pod lupę danego regionu. Nie jest to wymagane, ani szczególnie przydatne.
Prowadzę sesję w Starym Świecie, prowadziłem też w FR niejedną i radziłem sobie z tworzeniem własnych miejsc (w Oku Talony stworzyłem własne królestwo), więc to nie jest tak, że obawa o krytykę lub zgodność z Canonem jest przeszkodą dla mnie, bo to bzdura. Po prostu łatwiej umieścić mi własne twory w settingu, którego zamysłem jest elastyczność i jak najwięcej białych plam na mapie. Każdy region stylizowany jest w jakimś odrębnym klimacie, a całość wygląda jak jeden wielki kocioł, do którego ktoś wrzucił trochę wszystkiego i wymieszał. Dostrzegasz teraz różnicę? Nie chcę się zakładać o to o czym marzą sobie ludzie w siedzibie Paizo, ale w danej chwili Golarion ma więcej elastyczności od FR i to pomimo Czaroplagi.

Polecam ten link. W opisie produktu jest tzw. Design Philosphy i powody, dla którego przeprowadzono apokalipsę w Zapomnianych Krainach.
Proszę też pamiętać, że FRy Greenwooda znacznie różniły się od tego czym się stały przez następne 30 lat. Golarion jest równie sędziwy, a jednak poszedł w innym kierunku i to jako MG cenię - właśnie te białe plamy na mapie, krótkie opisy i elastyczność settingu, który sprawia, że w obszarze o podobnym rozmiarze co FR mogę prowadzić w klimatach Baśni Tysiąca i Jednej Nocy, standardowe Fantasy lub orientalne przygody i nie muszę przy tym zmieniać settingu.

Nie twierdzę, że nie da się w FRach umieścić podobne twory, bowiem w każdym Settingu można coś wykreować własnego, ale są przygotowane settingi, które bardziej się do tego nadają. Chyba też nie muszę przypominać Tobie, że swoje sesje w FR i Starym Świecie prowadziłeś w Borderlandsach, czyli takich customowych regionach, przystosowanych do wprowadzenia własnego modułu.

@Googolplex
Gadanie o dupie wołowej mogłeś sobie darować, zważywszy, że słyniesz z opuszczania sesji swoich i innych
 

Ostatnio edytowane przez Warlock : 28-07-2016 o 16:18.
Warlock jest offline