Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 12-08-2016, 13:14   #67
Leminkainen
 
Leminkainen's Avatar
 
Reputacja: 1 Leminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputację
A teraz odświeżając temat i próbując wskrzesić dyskusję...

Często zastanawiam się nad sztampowym doborem broni i pojazdów (ale to nie temat o nich) w sesjach . Nie jest to zaskakujące wszak jak to mawiał inżynier Mamoń "mnie się podobają te melodie, które już raz słyszałem" więc podobnie sytuacja ma się z wyborem uzbrojenia i pojazdów dla postaci w RPG. Większość graczy i MG stawia na to co już zna. Nie mam dokładnych danych statystycznych ale chciałbym dostawać 10pd za każdym razem kiedy samochód ma być szybki a pierwszą odpowiedzią będzie mustang. Jasne jest to fajny szybki samochód ale czy nie jest już trochę cliche? Podobnie będzie z bronią, króluje ta znana z telewizji czy z gier komputerowych. Jasne fajnie jest grać czymś co “mieliśmy w ręce grając w FPSa” i wiemy jak brzmi (pomińmy że dźwięki do filmów i gier nie są faktycznymi dźwiękami broni tylko często są złożone z kilku różnych dźwięków żeby brzmiały ciekawiej) ale gry i filmy nie pokazują prawdziwego świata :P A mianowicie odcinają nas od sporego i ciekawego rynku broni cywilnej. Widzisz nawet w stanach nie wszyscy mają tylko M16 albo AK. Dlatego warto czasem zrobić mały research.

Strzelcy mają takie powiedzenie “tylko celna broń jest ciekawa”, MG mógłby powiedzieć “tylko broń z ograniczeniami jest ciekawa” co rozumiem jako ograniczenia? Oczywiście przerysowanym przykładem jest “magiczny topór Rozpierdalator +20 od powietrza, głodu i ognia, którego moc objawia się tylko 29 lutego przy pełni księżyca” ok to przesada ale jak dla mnie nie ma nic nudniejszego niż niezawodny samopowtarzalny karabin wyborowy z 20 nabojowym magazynkiem. Jasne coś takiego istnieje ale czy to powód by trafiło od razu w łapki BG? Za to ciekawą bronią jest cywilny karabin czterotaktowy np Winchester Model 70 który nie ma możliwości szybkiego doładowania magazynka np z łódki nabojowej (podobnie zresztą jak większość karabinów w których celownik optyczny instaluje się nad oknem zamka) broń taka stwarza o wiele ciekawszą sytuację taktyczną kiedy grupa szturmowa nie ma zapewnionej stałej osłony snajperskiej tylko musi czekać aż ich snajper pojedynczo uzupełni naboje, albo biec dalej nie czekając na niego.

Jedną z moich ulubionych broni jest Beretta M951R w moich sesjach pojawia się zdecydowanie częściej niż w realu. Jest to broń która nie przestaje mnie fascynować. Jest to pistolet automatyczny (o szybkostrzelności teoretycznej rzędu 1000/min) zasilany z 10 nabojowego magazynka. Przy tak dużej szybkostrzelności z tego magazynka da się uzyskać ze dwie serie. Jak widać jest to broń która ma bardzo ograniczone pole zastosowań i to czyni z niej tak ciekawą broń.

Inny przykład: kiedy fabuła woła o pickupa z kaemem na pace zamiast M60 czy M240 można postawić na coś co będzie miało ograniczoną użyteczność poza mocowaniem np M1919, doskonałą broń ale wymagającą podstawy do strzelania…

Innym przykładem są pistolety maszynowe ta broń powinna być popularna w ZSA bo jest najprostszą bronią automatyczną jaką można wyprodukować i wymusza ciekawą sytuację w której trzeba wybierać między zasięgiem karabinu a szybkostrzelnością peemu.

Jednym z głównych pytań jakie sobie zadaje wyposażając NPC (bądź swoją postać) jest pytanie “skąd się to wzięło”, warto je zadać, jak pisałem w moim artykule nt amerykańskiego prawa o broni: broń automatyczna nie jest tak popularna jak wynikałoby z filmów. Większość broni na rynku to broń cywilna. Więc kiedy tworzymy oddziałek jednostrzałowych bandytów którzy mają polec w pierwszej bitwie raczej wątpliwe żeby byli oni w stanie pozwolić sobie na wyposażenie się w broń automatyczną. Broń automatyczna pochodzi w ZSA w zasadzie tylko z trzech źródeł: Dawne formacje mundurowe, prywatne kolekcje bądź przeróbki lub nowa produkcja. Większość z tego jest poza zasięgiem typowej bandy, która będzie się posługiwać tym co im w łapy wpadnie.
 
__________________
A Goddamn Rat Pack!
Leminkainen jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem