Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 21-05-2007, 23:30   #25
Malkav3
 
Reputacja: 1 Malkav3 jest na bardzo dobrej drodzeMalkav3 jest na bardzo dobrej drodzeMalkav3 jest na bardzo dobrej drodzeMalkav3 jest na bardzo dobrej drodzeMalkav3 jest na bardzo dobrej drodzeMalkav3 jest na bardzo dobrej drodzeMalkav3 jest na bardzo dobrej drodzeMalkav3 jest na bardzo dobrej drodzeMalkav3 jest na bardzo dobrej drodzeMalkav3 jest na bardzo dobrej drodzeMalkav3 jest na bardzo dobrej drodze
Wedle życzenia. Z pozdrowieniami.
ak szukać pomysłu na postać?! Jest to trudne, a zarazem ciekawiące wielu od jakże dawna pytanie. Jak już pisałem by stworzyć postać trzeba stworzyć sobie kilka podstawowych założeń, które to dadzą nam szkic.
1.Pomysł
2.Charakter
3.Cel
Jak już je mamy to reszta sama przyjdzie.
Jak znaleźć pomysł?
Czytać książki, oglądać filmy, szukać szczegółów, objaśniać symboliki, lubić historię
Przede wszystkim by znaleźć pomysł trzeba określić system. Podzielę to na typowe:
Średniowiecze, konwencja płaszcza i szpady, współczesne i na koniec postapoliptyki. Kolejna rzecz to zawęzić obszar. Wiadomo robiąc postać do np. WH(warhammer) nie mamy tak do końca określonego świata. Możliwości jest wiele. Możemy grać od Kislevczyka po Bretończyka, przez Imperialczyka(?) i inne. Każdy rejon świata różni się od innych. Sam WH 1ed Bretonia(siedlisko nowoczesności), a Kislew(vice versa) to zupełnie co innego. Lecz skoro nie mamy pomysłu to nacji też nie wybierzemy...
Do sedna.
Źródła systemowe:
1. Czytamy uważnie podręcznik do gry (podstawa to znać świat). Nie dział fizyka gry (mechanika) tylko świat, elementy klimatyczne takie jak przypisy, texty źródłowe itp.
2. Oglądamy rysunki, szczególnie te z podręcznika (nie będę tu objeżdżał DD, bo komuś się mogą te cukierki podobać. 90% wszystkich rys. DD) oraz z Internetu.
3. Przeszukujemy zasoby internetowe. Np. grając w DD wpisujemy średniowiecze/fantasy etc.
Źródła powszechne:
4. Czytamy dużo książek! Nawet lektury w których nie raz można znaleźć fajne pomysły. Nie ważne, że książka jest o współczesności, a my myślimy o średniowieczu. Nieraz pomysł to tylko coś co drzemie w księgach ukryte. Jakiś mały szczegół. Trzeba czytać uważnie.
5. Filmy
6. Weźmy w rękę słowniki np. symboli, historyczny inne nawet nieraz używam symbolów wyrazów bliskoznacznych, albo cytatów.
7. Napisz wiersz?

Teraz co nas interesuje. Jak wyżej pomysł to miecz. Dokładniej to co on symbolizuje. Historia z ucieczką to jeden z wielu pomysłów jakie przyszły mi do głowy mając już pomysł. Miecz mógłby symbolizować na przykład miłość kochanki. Po upojnej nocy obiecują sobie, że się spotkają. Ona ofiarowuje mu miecz z wybitym napisem „By miłość niosła ten oręż wraz z tobą i pomagała stawiać czoła przeciwnością”. Teraz jedziemy dalej kolejna warstwa. Pomysł powinien składać się z kilku warstw i co najmniej jednego dna :P Co kochanka może zrobić?(Nie lubię stawiać pytań, ale łatwiej tak to wyłożyć. Mi po prostu pomysły same się zjawiają. Jak o czymś myślę.)
-uciec
-zginąć
-zdradzić
itd.
Przyjmijmy że ktoś odkrył romans i szantażował ją. Ona zabiła się w imię miłości zostawiając dwuznaczny list. Teraz cała reszta ale nie chce mi się tego wymyślać. W zależności czy robimy postać na konwencję średniowiecze tyłu WH-mrok, płaszcza i szpady-pogoń za winowajcą. Tak rozbudowujemy całość.

Inne pomysły przykładowe:
-Oglądaliście film jakiś napis, rozmowa, sytuacja utkwiła wam w pamięci. Wykorzystajcie to.
-Czytaliście jakiś artykuł w którym ktoś podał jakąś ciekawą myśl.
-Spodobał się wam fragment obrazu. Swoją drogą tak powstaje historia od czegoś małego na obrazie np. osy żądlącej jakąś sylwetkę, gór w tle... do nadania jej konturów.
-Spodobał się wam symbol oczu wilka... kombinujcie.
„Natchnienie” to jakaś mała rzecz, scena, słowo; które spodobało się wam i na jego podstawie budujecie całość. Polecam oglądnąć film Obywatel Kane – Citizen Kane(1945r reż. O. Wellens) w nim tą rzeczą jest pączek róży. Ważna rzecz. Mamy swoje natchnienie. Dowiadujemy się coraz więcej o nim. Pączek róży to symbol piękna jako róża, ale jako pąk niedojrzałości i dzieciństwa. Np. Pąk róży wręczony kochance to sugestia że jest za młoda. Jazda dalej. Pączek ów jest na zabawce z przedwcześnie zakończonego dzieciństwa Charlsa gł. Bohatera. Co ciekawe film zaczyna się i kończy tabliczką No Transmising to oznaka, że tajemnica bo to o niej film poczytajcie recenzje nie wyszła na jaw. Film może stary ale jary i świetnie się go ogląda w swej czarno białej formie. Do wątku wracając.

Teraz inne założenia do pomysłu.

Możemy jako tło... przeszłość... użyć wątków typowych dla innych systemów.
Np.
-WH młoda postać niedawno zaczęła być poszukiwaczem. Jedno pytanie które ułoży nam tło do historii. DLACZEGO ZOSTAŁEM POSZUKIWACZEM?
-Monastyr doświadczona postać, która miała szansę na coś w życiu; ale jakie ono jest wie każdy – w jakiś sposób to zepsuła. Teraz ma drugą szansę od losu. Co z nią zrobi?
-7th sea. Zaszłości fajna rzecz w systemie gra się... typowa konwencja płaszcza i szpady. Najlepszy dla niej przykład. Gramy bohaterami. Już bohaterami BEZ WAD! Co najwyżej z przywarą jakimś fatum. Ale wracając do zaszłości. Wymienili kilka. Np. wróg, rywal stracona miłość etc. Mi w 7th sea spodobały się arkana(bodajże) były to karty odpowiadające przywarą i cnotą (można mieć tylko jedną przywrę-ujma, cnotę-zaleta, z wyjątkami jak zawsze dla specyficznych osób.)Każda ona miała arkanum czyli jakąś kartę tarota. Fajna rzec te karty jako pomysł.

Mając „natchnienie”, pomysł na tło, oraz niezbędną wiedzę o „natchnieniu” – mamy pomysł.

Teraz czeka nas kolejna rzecz – Cel. Musi on w jakiś sposób wyłaniać się z historii. Często to on kieruje naszymi losami co ułatwia stworzenie historii. Nieraz wraz z dojrzewaniem zmienia się. Jak na przykład u mnie w pomyśle z wcześniejszego postu. Początkowy cel zrobić na złość ojcu. Śmierć ojca powoduje u bohatera chęć zemsty nowy cel. Lecz czy to aby wszystko? Bohater mam miecz i wspomnienie czy nie zechce zostać mistrzem miecza by spłacić dług wobec ojca? (nie pogodził się) To może być kolejny cel. Cel to ma być coś prostego (bynajmniej nie w osiągnięciu). Ma nie dawać nam spać po nocach, a zarazem motywować by dalej żyć.

I na sam koniec najtrudniejsze. Jaki mieliśmy charakter i jak wydarzenia z przeszłości, znajomi nań wpłynęli? Jaki jestem co zrobię w sytuacjach zagrożenia? Jaki stosunek mam do kobiet i dlaczego taki? Do starszych? Przyjaciele czy w ogóle mam jakiś czy może im się tak wydaje? Czy wykorzystuje ludzi? Czy jestem samotnikiem czy może lubię ludzi a oni mnie? Wstydliwy? I wiele innych.
Jak opisać charakter? Ciężko lepiej przytoczyć sytuacje i jak się w nich postać zachowała, a wszystko spisać jako pamiętnik i używać odpowiednich słów dla bohatera. Ja tworząc charakter postaci sugeruję się tym kim ma być, a do typowych cech dodaje unikalne. Mam być rabusiem? To jestem ale gantelmenem np. i po wszystkim.

Teraz zarzucicie mi, że opisałem jak znaleźć pomysł i charakter dla postaci w systemach średniowiecznych i o tematyce płaszcza i szpady. Lecz czy na pewno? To tylko przykłady. Czy ludzie, a nawet nie ludzie nie są do siebie podobni? Czy złodziejaszek z epoki mrocznych wieków różni się od złodzieja w postapoliptykach? Ogólnie nie! Tylko historia się zmieniła.

Na koniec. Ja jako MG nieraz wymyślam przeróżne postacie z mniej bogatą historią, o charakterze na sesje w ciągu kilku min. Sami pogłów kujcie a zrobicie to samo.

PS: wspomóżcie MG i zostawcie luki i niewyjaśnione zdarzenia w historii, a także spytajcie czy może sam czegoś nie doda po tym jak już przeczytał. Wprowadźcie jakieś wątki i zostawcie luki, niedokończone sprawy, stare priorytety, które zastąpiły nowe.

Dziękuję i polecam się. Mam nadzieję że w czymś pomogłem jak tak liczę na reputacje

EDIT:
Własnie przyszedł mi do głowy pomysł. Mieć sobie taki kiścień (rpgowy korbacz) i jak Joanna D'Ark na kuli napis "BUM"
 
__________________
"Życie zaczyna się po śmierci"

"Vivant omnes virgines
Faciles, formosae"

Ostatnio edytowane przez Malkav3 : 21-05-2007 o 23:43. Powód: Chyba widać
Malkav3 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem