Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 13-12-2016, 18:41   #185
Avitto
Dział Fantasy
 
Reputacja: 1 Avitto ma wyłączoną reputację
Cytat:
Po prawdzie to 96-00 było po prostu zawsze failem
Też zawsze tak grałem, tylko u mnie na 96-100 zawsze działo się COŚ strasznego. Teraz jednak przeczytałem podręcznik w tej materii ponownie i widzę, że stosowałem jakieś własne zasady zamiast podręcznika.

Zasiałeś mi ziarno wątpliwości patrząc na sprawę od strony prawdopodobieństwa i choć bardzo korci wypalić coś w stylu "poszukiwacze przygód przecież są na tyle naiwni, że wydaje im się, że są bohaterami - nie są, więc i szansa porażki duża"

to

będę musiał rozważyć dokładnie kwestię proporcjonalności konsekwencji fatalnego rzutu do okoliczności.

Że tak się uczepię na chwilę konkretnej sytuacji. Podany przeze mnie wyżej przykład ujemnego modyfikatora do siły przy przedźwignięciu się postaci jest mocno na wyrost w przypadku noszenia ciężaru stosunkowo stabilnego (worka ze zbożem?). Wtedy karę -1S na czas do następnego przebudzenia wypadałoby przyznać dopiero przy skrajnie nieudanym rzucie (te 5% pasuje idealnie, choć złośliwy MG mógłby na 00 pokarać np. rwą kulszową). Jeśli zaś postać stara się operować przedmiotem ciężkim, niewymiarowym (choćby pociągnąć załadowany wóz albo wyjąć solidne drzwi z zawiasów) szansa na otrzymanie analogicznej kary wzrośnie.

Czy do 33%? Niekoniecznie. Zasada mówi bowiem, że TEST nieudany o 30% i więcej jest fatalny a podstawą testu jest zmodyfikowana charakterystyka. Zależnie od okoliczności przyznawane są modyfikatory trudności testu, które mogą zredukować lub zwiększyć szanse na fatalny wynik. W większości modyfikatory są dodatnie i mają swoje źródło w umiejętnościach postaci.

Nie chcę doprowadzić do tego, jak napisałeś:
Cytat:
by dawać epic faile na 30 roznicy rzutu i cehy, a uberepicfaile na 96-00
Zacytuję jednak podręcznik, bo wychodzi na to, że obaj graliśmy w "innego warhammera".
Cytat:
Jeżeli test był nieudany o więcej niż 20% sprawy potoczyły się naprawdę niedobrze i bohater może znaleźć się w opałach. (...)
Jeżeli test był nieudany o więcej niż 30% sprawy potoczyły się fatalnie.
Dalej podręcznik odwołuje się do opisów standardowych testów, żeby MG mógł złapać odniesienie. I tak test budowy:
Cytat:
Jeżeli test jest nieudany o 21-30% - Wadliwa konstrukcja. W każdej turze, w której jej używasz rzuć k6. Konstrukcja rozpadnie się, gdy zostanie wyrzucone 6 oczek.
Jeżeli test jest nieudany o więcej niż 30% - Zupełnie bezużyteczna, partacka robota, która nawet nie wygląda bezpiecznie. Rozpada się w momencie, gdy wbijasz ostatni gwóźdź.
Opisy innych testów dają przykłady o podobnej skali.
 
Avitto jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem