Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 28-04-2017, 12:30   #66
Leminkainen
 
Leminkainen's Avatar
 
Reputacja: 1 Leminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputację
4/12
Krzysztof Kopka - "Siwy dym"

****** - fajnie się czytało

Siwy dym jest książką ciekawą z wielu powodów, opisuje ona w sposób sfabularyzowany wspomnienia Władysława Frasyniuka (w książce ukrytego zastąpionego przez W.) jednej z czołowych postaci wrocławskiej Solidarności. Autor Krzysztof Kopka zainteresował się tematem po napisaniu scenariusza do filmu 80 milionów.

Książka opowiada głównie o pierwszej połowie lat 80 (akcja kończy sie w 84) i jeśli wierzyć członkom podziemnej S z którymi miałem okazję to przedyskutować dobrze oddaje sytuacje i atmosferę w tamtych latach. A te nie wyglądają najlepiej Solidarność została zdelegalizowana, przywódcy ukrywają się poszukiwani przez SB (w której metody działania mamy wgląd w książce) bądź jak W zostali aresztowani. Nastąpił znaczny odwrót społeczeństwa które utraciło nadzieje pokładane w S. Mamy ciekawy wgląd w różne stanowiska i kierunki w których różni członkowie S chcą podążać czy wręcz wyrzuty sumienia niektórychi którzy poczuwają się do odpowiedzialności za ofiary stanu wojennego. Tytułowy "Siwy dym" w którym wszyscy (włącznie z władzą) błądzą po omacku.

Spora część akcji książki dzieje się w więzieniach i pokazuje problemy z dostosowaniem się do świata więziennego (większość członków S nie miała wcześniej styku z przestępcami i nagle lądują w więzieniu w którym kryminalni mają swój własny zestaw zasad który reguluje pozycje w hierarchii i że coś tak prostego jak odruchowe przyjęcie podanej przez strażnika ręki może raz na zawsze zaważyć na czyjejś pozycji w więzieniu) oraz różne stanowiska przyjmowane w więzieniu, poddanie się, załamanie podejmowanie biernego oporu (jak głodówki) czy nieustanne starcia z przedstawicielami Służby Więziennej (czym ambitnie zajmuje się W spędzając po tym wiele czasu w karcerze)

O ile mało postaci jest nazwanych z nazwiska to dowiedzieć się można o wielu ciekawych kwestiach
O sytuacji w Barczewie, próbie samobójczej Piotra Bednarza, o tym jak w 82 r. episkopat zaapelował o ujawnienie się ukrywających się przywódców S czy o próbach Antoniego Macierewicza do utworzenia w miejscu S nowej organizacji która nawiąże porozumienie między częścią S Kościołem a Władzą i utworzenie nowych "żółtych" związków zawodowych (co oględnie rzecz ujmując nie zostały przez opozycje przyjęte z entuzjazmem...)


Podsumowując myślę że jeśli ktoś interesuje się Solidarnością to jest to książka warta do przeczytania. O ile nie jest to dokument to jest w tej książce więcej prawdy o działalności w podziemiu niż w autobiografiach niektórych naszych polityków.

Z drugiej strony sposób pisania jest dosyć chaotyczny. A mówiąc szczerze nie jestem w stanie powiedzieć czy dla kogoś niezwiązanego z Wrocławiem książka będzie równie ciekawa.
 
__________________
A Goddamn Rat Pack!
Leminkainen jest offline