Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 14-05-2017, 13:21   #77
Zapatashura
 
Zapatashura's Avatar
 
Reputacja: 1 Zapatashura ma wspaniałą reputacjęZapatashura ma wspaniałą reputacjęZapatashura ma wspaniałą reputacjęZapatashura ma wspaniałą reputacjęZapatashura ma wspaniałą reputacjęZapatashura ma wspaniałą reputacjęZapatashura ma wspaniałą reputacjęZapatashura ma wspaniałą reputacjęZapatashura ma wspaniałą reputacjęZapatashura ma wspaniałą reputacjęZapatashura ma wspaniałą reputację
7/12

Eric Arthur Blair * - Rok 1984


******** - Wow! Wgniotło mnie w fotel

Co tu można jeszcze napisać o jednej z najważniejszych książek XX wieku? Że wstyd mi, że tak późno ją przeczytałem? No wstyd, ale za moich czasów Orwella w szkole się omawiało, a nie czytało. Z drugiej strony jest to dzieło, które tak mocno zakorzenione jest w zachodniej kulturze, że nawet ludzie, którzy go nie czytali wiedzą o czym jest - o totalitaryzmie, kompletnej inwigilacji i śmierci jakiejkolwiek wolności. To nie jest książka, która daje jakąkolwiek nadzieję, tylko klasyczna antyutopia. Dobrze już było, a autor ostrzega, że jeśli kiedykolwiek dopuścimy do władzy ideologie nazistowskie, faszystowskie, komunistyczne czy jakąkolwiek inną formę totalitaryzmu, to czeka nas jako gatunek już tylko równia pochyła. Nie będzie żadnego tryumfu ludzkiego ducha, żadnej rewolucji. Będzie już tylko dobromyśl i dwaplusdobry wynik Planu Pięcioletniego. Jeżeli ktoś oczekuje iskierki nadziei, niech przeczyta V jak vendetta, ale z pełną świadomością, że w prawdziwym świecie żadnego superbohatera nie ma i nie będzie.

_________
* albo George Orwell, jak kto woli
 
Zapatashura jest offline