Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 04-10-2017, 13:35   #114
Leminkainen
 
Leminkainen's Avatar
 
Reputacja: 1 Leminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputacjęLeminkainen ma wspaniałą reputację
Czas ponadrabiać zaległości

8/12
Złodziej czasu
Terry Pratchett



***** - nawet, nawet
Ok myślę że cyklu Świat Dysku nie trzeba nikomu przedstawiać.

Znalazłem przy okazji przeprowadzki książkę z cyklu dysku którą miałem a nie pamiętałem żebym przeczytał (ani kupował) więc po kilku ładnych latach przerwy postanowiem wrócić do Terrego.

Nie wiem czy to kwestia tego że się starzeje ale świat dysku z czasem staje się wtórny nawet jeśli przygoda jest nowa to dowcipy i rozwiązania fabularne są już z lekka ograne.

Nie zmienia to fakty że da się to czytać i to miejscami nawet z przyjemnością


9/12
'Karabiny, karabinki i pistolety maszynowe. Encyklopedia długiej broni wojskowej XX wieku' - Aleksandr B. Żuk



****** - fajnie się czytało

Historia tej ksiązki jest ciekawa

Rewolwery i pistolety. Aleksandr B. Żuk był ciekawą postacią, pracował dla Armii Czerwonej w której zajmował się projektowaniem mundurów, ale był także pasjonatem broni (miał takze swój udział w projektowaniu kilku konstrukcji) i postanowił w pewnym momencie opublikować ksiązkę o broni krótkiej z całego świata tak powstały - Rewolwery i pistolety. Encyklopedia współczesnej krótkiej broni palnej. Ksiązka cechowała się bardzo dokładnymi informacjami tak technicznymi jak i odnośnie historii powstania poszczególnych konstrukcji. Całość została zaopatrzona w doskonałej jakości rysunki techniczne (co ma tę zaletę że wszystkie przedstawienia broni są jednakowe, w tej samej skali etc). Książka doczekała się wielu wydań, tłumaczeń (trafiła nawet do USA). Jak nietrudno się domysleć postanowiono pójść za ciosem i wydać kontynuację, czyli wydanie o broni długiej. Ale niestety tutaj pośpiech i chęć popłynięcia na fali wywołanej sukcesem pierwszej części niestety spowodowały że produkt nie był tak dobry jak pierwsza książka, opisy były lakoniczne (o ile były) danych technicznych jak na lekarstwo. W polskim wydaniu znacznie nadrabia to tłumaczenie za które odpowiada Leszek Erenfeicht (zastępca redaktora naczelnego magazynu „Strzał”, jeden z czołowych polskich ekspertów w dziedzinie bronioznawstwa) i mówiąc szczerze jest to chyba pierwsza książka którą miałem w ręku gdzie rozdział wygląda tak że autor napisał dwa akapity a tłumacz w nawiasie kwadratowym dodał dwie strony przypisu w zasadzie w takiej sytuacjimożna by zacząć kwestionować autorstwo na okładce bo redaktor tłumaczenia jest tu w zasadzie współautorem. Dodatkowo pomimo bardzo dobrego tekstu, pojawia się sporo literówek i błędnych opisów plansz (co akurat jest dosyć irytujące bo o ile w pewnych przypadkach jest to oczywiste to w przypadkach bardziej zawiłych drzewek albo kompletnej egzotyki znacznie utrudnia to dojście które zdjęcie do czego się odnosi (czy w pewnych przypadkach kiedy opis jest skopiowany od innej tabeli trzeba dochodzić z tekstu)

Kolejną wadą książki jest to że ostatnia aktualizacja była u schyłku XX wieku a od tego czasu trochę się pozmieniało.

I dosyć dziwaczne moze się metodyka pogrupowania konstrukcji (wg której pochodna M1 Garand - M14 zalicza się do tej samej kategorii co M16 z powodu tego że nabój 7,62NATO jest nabojem karabinowym II Generacji a SWD jest w tej samej kategorii co konstrukcje z czasów IIWŚ ze względu na wykorzystywanie naboju I Generacji - koncepcja dosyć dziwna)

skoro dobre i złe omówiłem to pora na "brzydkie" przy ponad 320 stronach A4 w twardej oprawie raczej trudno to uznać za książkę kieszonkową tylko jest to raczej coś do czytania w domu.


10/12
Bullies, Bastards And Bitches: How To Write The Bad Guys Of Fiction

Autor: Jessica Page Morrell



***** - nawet, nawet

Ksiązka o tym jak napisać ciekawe postacie antybohaterów i antagonistów do naszych książek (czy też sesji) bo jak wiadomo dobrze napisany "ten zły" to połowa sukcesu.

Książka rozbita na rozdziały wktórych autorka oprócz omówienia zagadnień i podstawowych kwesti licznie sięga po przykłady (czasem przytaczając fragmenty książek) na przykładzie których omawia zagadnienie.

Ogólnie myślę że może się okazać przydatne. Choć nie było to na tyle porywające bym przeczytał jednym tchem.
 
__________________
A Goddamn Rat Pack!

Ostatnio edytowane przez Leminkainen : 31-10-2017 o 15:28.
Leminkainen jest offline