Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 09-10-2017, 18:59   #115
sunellica
tajniacki blep
 
sunellica's Avatar
 
Reputacja: 1 sunellica ma wspaniałą reputacjęsunellica ma wspaniałą reputacjęsunellica ma wspaniałą reputacjęsunellica ma wspaniałą reputacjęsunellica ma wspaniałą reputacjęsunellica ma wspaniałą reputacjęsunellica ma wspaniałą reputacjęsunellica ma wspaniałą reputacjęsunellica ma wspaniałą reputacjęsunellica ma wspaniałą reputacjęsunellica ma wspaniałą reputację
10/12

Naszyjnik gołębicy. O miłości i kochankach - Ibn Hazm



****** - fajnie się czytało

Cytat:
Traktat Ibn Hazma o miłości i kochankach "Naszyjnik gołębicy" reprezentuje literaturę arabskiej Hiszpanii. Była to literatura interesująca już choćby dlatego, że stworzyły ją dwa jakże różne światy - świat wielkiej cywilizacji muzułmańskiej i świat hiszpańskiego średniowiecza.
Bardzo interesująca książka. Czytelnie napisana, okraszona opowieściami i wierszami.
Zawiera trzydzieści rozdziałów, w którym każdy poświęcony jest jednemu aspektowi. Autor na podstawie swoich wieloletnich obserwacji opisuje… miłość. Jej rodzaje, oznaki, stadia, język (słowny i cielesny), wady, zalety, wrogów i sprzymierzeńców uczucia, wszelkiego rodzaju rozstania i choroby (psychiczne) z nią związane.
Dodatkowo poznajemy, jak to kiedyś kochano w średniowiecznej Hiszpanii, czym był ideał piękna, jakiego spełnienia szukali kochankowie oraz jakie zapatrywania ma sam Bóg na temat miłości.
Dzieło skupia się na samym uczuciu i choć nie ma w niej żadnych wzmianek o samych stosunkach miłosnych, to i tak poznajemy szeroką paletę odcieni i barw seksualności tamtejszych ludów.

Ogólnie nie jestem osobą romantyczną, nie lubię też czytać ckliwych pierdół, toteż byłam bardzo zdziwiona, że tak dobrze bawiłam się podczas czytania tej małej książeczki.
Polecam każdemu, kogo interesuje wiedza… nieprzydatna, ale potrafiąca zabłysnąć w gronie towarzyskim :P
 
__________________
"Sacre bleu, what is this?
How on earth, could I miss
Such a sweet, little succulent crab"
sunellica jest offline