Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 17-05-2018, 01:04   #39
Pipboy79
Majster Cziter
 
Pipboy79's Avatar
 
Reputacja: 1 Pipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputację
9/12







Mateusz Zaród - "Graj fabułą"
Gatunek: poradnik do RPG, głównie dla MG.
Ilość str.: ok 115
Pierwsze wydanie: Wydawnictwo Portal, Gliwice 2009



- Kolejna książka z serii "Graj..." i kolejny efekt pracy właściwie zbiorowej tej samej ekipy co poprzednio ino główny redaktor/autor inny. Podręcznik napisany bardzo płynnym, prostym i przyjemnym językiem. Jak to erpegowiec erpegowcowi pisać moim zdaniem właśnie powinien. Bardzo konkretne przykłady z konkretnych scen, sesji i systemów. Co było fajne, co nie ot tak by można było się uczyć na cudzych błędach.

- Te trochę ponad 100 stron jest podzielone na 5 rozdziałów:

1 - Scenariusz: fundamenty i teoria - o podstawach traktowania sesji i BG.
2 - Błędy - najczęściej spotykane błędy w sesjach.
3 - Piszemy przygodę - projektowanie przygód.
4 - Twist and shout - różne przydatne triki i sztuczki do urozmaicenia BN/sesji.
5 - Wielka improwizacja - jak prowadzić sesję gdy skręci w nieprzewidziany kierunek.

- Podręcznik ma wiele fajnych i ciekawych rozwiązań o tego co mi zwłaszcza podeszło prostych. Lubię prostotę w sesjach i to po obu stronach stołu. Proste przygody, proste motywacje, proste zależności i w efekcie one dają całkiem ciekawą siatkę powiązań i efektów które na pierwszy rzut oka już takie proste nie są. Czyli tak jak lubię. I tutaj jest sporo motywów jak uszyć sesję pod ten deseń.

- Poręcznik podkreśla i podpowiada jak uszyć fabułę, scenę, i sesję tak by to BG byli w centrum wydarzeń. Nie, że w karczmie przychodzi właśnie do nich tajemniczy kolo w kapturze mamrocząc, że ma dla nich zadanie. Tylko jak zrobić czy wrobić BG w tą przygodę by byli w samym centrum wydarzeń. Wiele z tego typu rozwiązań jeśli nie ściągnąłem do swoich sesji to patrzę przez pryzmat podobnych rozwiązań i wcale nie tak rzadko mi się to sprawdza w ogniu sesji. Stad wiem z praktykologii sesyjnej, że to nie są żadne wciskanie kitu w tym podręczniku. Nie wszystko i nie zawsze oczywiście mi podpasowało, nie ze wszystkim się zgadzam ale nawet po takim sicie i tak jest tam mnóstwo ciekawych rozwiązań które akurat mnie się całkiem często przydają.

- Przykładowo podręcznik doradza coś w stylu by nie BG najmowali się jako eskorta jakiejś karawany. Tylko próbowali zorganizować eskortę swojej karawany. By nie próbowali rozbroić jakiejś bomby która ma niby wysadzić coś ważnego gdzieś tam. Tylko tą bombę przy jakiej stoją. Nie mają zlecenia by odnaleźć jakiegoś porwanego typa. Tylko sami są oskarżeni o porwanie tego typa. No niby nic odkrywczego i sama prostota ale jednak fajnie było mi poczytać tego typu rzeczy.

- Podobnie podręcznik podkreśla co chwila, że sesja i fabuła jest dla Graczy i ich postaci. Dobrze by pamiętać o tym co mają BG w KP podczas projektowania przygody. Co w naszym forumowym przypadku raczej oznacza, jedynie ogólny szkic do etapu rekruty bo dopiero po rekrcucie widać co za BG trafili do sesji.

- Mnie wręcz urzekła prostota większości rozwiązań. Żadne tam wymyślne farmazony ubrane w wyżyny tajemnych mądrości. Tylko tak właśnie co i jak i dlaczego i przykład. Wywalić UBMG (Ulubiony Bohater MG) który wszystko wie i zawsze ma rację i działa na większość Graczy jak płachta na byka ale MG go wciska w Drużynę na wypadek gdyby przygoda się gdzieś zacięła. Zatnie się to zatnie. Potoczy się po prostu w nieco albo całkiem inną stronę.

- Porad jest mnóstwo. O tym jak sprawiać by świat i BN zachowywali się bardziej realnie, by reagowali na działania, słowa i zachowania Graczy albo ich bierność. Całościowo powstaje kompleks porad jak zmajstrować plansze na której cały czas coś się dzieje, stało albo stanie. Gdzie widać konsekwnecje działań BG. Fajne triki jak sprawić by te ludki na planszy zachowywały się jak żywi ludzie. Co wcale nie jest takie trudne do wprowadzenia.

---


Ocenia 8-9/10. W podręczniku do tego misiowania mnóstwo jest wskazówek, scen i podpowiedzi jak można podejść o sesji, misiowania, projektowania przygód. Można się z tym zgadzać lub nie. Ale zapoznać na pewno się warto. Jest to ładna esencja jaka może być przydatna każdemu erpegowcowi, zwłaszcza MG, i tym z doświadczeniem i świeżakom w misiowaniu.
 
__________________
MG pomaga chętniej tym Graczom którzy radzą sobie sami

Jeśli czytasz jakąś moją sesję i uważasz, że to coś dla Ciebie to daj znać na pw, zobaczymy co da się zrobić
Pipboy79 jest teraz online   Odpowiedź z Cytowaniem