Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 25-05-2018, 17:25   #40
Pipboy79
Majster Cziter
 
Pipboy79's Avatar
 
Reputacja: 1 Pipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputację
10/12








Ignacy Trzewiczek - "Graj trikiem"
Gatunek: poradnik do RPG, głównie dla MG.
Ilość str.: ok 120
Pierwsze wydanie: Wydawnictwo Portal, Gliwice 2010



- Kolejny podręcznik z serii "Graj..." wydany przez tą samą spółkę kręgu kulturowego Neuroshima - Monastyr. Spisana głównie przez Trzewika czyli tym samozachwycającym się stylem jaki Trzewik uwielbia a mnie dość mocno irytuje.

- Książeczka skupia się właśnie na trikach jakich można użyć na sesji. Ale w zdecydowanej większości są to różne motywy z przygotowywaniem pomieszczenia do sesji, różnych map, rekwizytów, zagrań i trików właśnie by ubarwnić sesję i sprawić by była niezapomniana. Niestety w przypadku sesji forumowych niejako z definicji większość tych numerów która jest przeznaczona do relacji "twarz w twarz" przy sesji stołowych niezbyt nadaje się do sesji forumowych. Przynajmniej nie tak bezpośrednio na zasadzie kopiuj - wklej.

- Co za triki są w tej książce? No na przykład jaką muzykę dobrać i jak ją wgrać w sesję w płynny sposób. By nie było przerw na "Czekajcie zaraz pokulamy, tylko zrobię klimaciarską muzę!". Albo jak sprokurować mapy i gadżety z bazarów i rupieciarni na sesję by móc je położyć na stole do grania jako rekwizyty. Albo jak zmajstrować odpowiednie oświetlenie a to ze świeczek, albo olejaków, albo pozornie zwyłych świateł. Ciekawy motyw np. wielkiej świecy którą odpala się przy każdej sesji i gasi po. A ma odmierzać upływ dłuższej kampanii. Albo kilku małych pogrzewaczy które stopniowo gasną odmierzając czas i pogłębiając mrok co przypuszczam może być ciekawym zagraniem.

- Materiały i pomysly z tej książki są różne. Jedne wydają mi się całkiem zbyteczne czy bez sensu, inne mi się wydają tak standardowe, że u nas uznawaliśmy to za taką normę, że nawet nie przyszło mi do głowy, że można to uznać za jakiś trik a niektóre motywy są naprawdę ciekawe jak z tymi świeczkami - zegarami. Myślę, że ktoś by mógł tam znaleźć coś dla siebie nowego i odkrywczego czym mógłby ubarwić swoją sesję.

- Niemniej jak mówię są to głównie motywy na sesje stołowe. Niektóre motywy można jakoś zastąpić na forum. Na przykład zamiast jakiegoś rekwizytu wrzucić jego zdjęcie w post. Albo zamiast rysować czy kopiować jakąś mapkę też wrzucić jakieś jej zdjęcie. Niemniej sesja mówiono - gestykulacyjna jest wd mnie raczej zbyt różną formą od sesji pisano - czytanej by większość z tych trików można było skorzystać na forum. Poza tym część z tych numerów dla mnie jest przesadą i zbytnim udziwnieniem, co pamiętam z własnych sesji stołowych obywaliśmy się bez wieszania zamalowanch arkuszy papieru z jakimś krajobrazem namazanym przez MG i grało się świetnie. No ale może ja jako rasowy ciemny blondyn takiej trzewikowej wyobraźni nie mam i może jakbym był na jego sesji by mi się podobało i było cudnie. No ale nie byłem więc nie znam z autopsji takich wyrafinowanych rozwiązań.

---


Ocenia 6-7/10. Ocenić właściwie należałoby tą książkę dwojako. Z jednej no to cóż, "jak w książkach pisze" czyli tak jak została przez autora(ów) pomyślana czyli do sesji stołowych. Wtedy ocena jak widać. W sesji forumowych no cóż, byłoby pewnie ze 2-3 oczka niżej pod względem użyteczności trików no ale nie można mieć pretensji do autorów, że mogą po książkę sięgnąć ludzie grający przez forum Dlatego oceniać pod tym kątem wydaje mi się nie całkiem fair. Książkę da się przeczytać całkiem płynnie choć mnie jak mówię irytuje ten samochwalący się styl pisania Trzewika. Po względem merytorycznym zawartość dla MG/Graczy z sesji stołowych jest może nie rewelacyjna, nie przełomowa ale nadal dająca no chociaż trochę możliwości jak ubarwnić sesję i zaskoczyć Graczy jakimś fantem, gadżetem czy trikiem właśnie.
 
__________________
MG pomaga chętniej tym Graczom którzy radzą sobie sami

Jeśli czytasz jakąś moją sesję i uważasz, że to coś dla Ciebie to daj znać na pw, zobaczymy co da się zrobić
Pipboy79 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem