Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 06-06-2018, 02:06   #187
Avdima
 
Avdima's Avatar
 
Reputacja: 1 Avdima ma wspaniałą reputacjęAvdima ma wspaniałą reputacjęAvdima ma wspaniałą reputacjęAvdima ma wspaniałą reputacjęAvdima ma wspaniałą reputacjęAvdima ma wspaniałą reputacjęAvdima ma wspaniałą reputacjęAvdima ma wspaniałą reputacjęAvdima ma wspaniałą reputacjęAvdima ma wspaniałą reputacjęAvdima ma wspaniałą reputację
Poniższe biorę z głowy. Nie zaglądałem do podręcznika, żeby cokolwiek sprawdzić, więc mogę się mylić, ale jestem przekonany na razie, że się nie pomyliłem.

Cytat:
Napisał Ascard Zobacz post
1. Oburęczność - jak działa i na ile przydatna w praktyce. Opis z księgi zasad w pełni rozumiem, bardziej zastanawia mnie wykorzystanie tej zdolności przy parowaniu. Np. Wojownik, miecz + sztylet, atakuje mieczem, do parowania używa zwykłego sztyletu (bez żadnych cech typu wyważony itp.). Ma wtedy -20 do WW przy parowaniu? I czy posiadanie wyżej wspomnianej zdolności niweluję tą karę.
Czysto mechnicznie, oburęczność niweluje karę za atakowanie drugą ręką i tyle, reszta to widzimisię MG.

Nie ma żadnej kary do parowania drugą ręką. Po prostu musisz mieć coś w drugim ręku, żeby dostać darmowe parowanie w rundzie (tj. żebyś nie musiał deklarować jej akcją).

Cała mechanika walki dwoma broniami w Warhammerze 2ed to po prostu:
- parowanie bez użycia akcji (sugerowałbym, że bronią, którą nie atakowano, ale podręcznik tego nie narzuca)
- możliwość wyboru którą ręką atakujesz, ale z minusem dla tej nie-głównej jeżeli nie masz oburęczności.

Nie na temat: nie pamiętam czy parowanie bronią do której nie posiadasz specjalizacji obarczone jest karą. To nie ma nic wspólnego z oburęcznością, ale gdybyś chciał posługiwać się bronią parującą (jak łamacz mieczy), to IMO powinieneś mieć karę do każdego testu tą bronią bez posiadania zdolności "Broń Specjalna (parująca)".

Cytat:
Napisał Ascard Zobacz post
2. Rodzaje umiejętności Wiedza. Chodzi mi o jakiejś dodatkowe nie wymienione w podstawowym podręczniku do gry i ew. w jakich oficjalnych publikacjach ich szukać.
Wiedza to znajomość danego regionu lub rasy. Chodziło Ci o naukę?

Nauki są wyczerpująco podane w podręczniku. Mało kto ma np. nekromancję, pomimo, iż jest wymieniona w podręczniku. Unikatowość to również znajomość demonologii czy chociażby sztuki, nie pamiętam, by to ostatnie kiedykolwiek miał ktoś na mojej sesji.

Jeżeli jednak chodziło Ci o wiedzę, to wygooglaj mapę Starego Świata i przeczytaj nazwy regionów. Myślę, że "Wiedza (Elfy)" nie pokrywa tego samego, co "Wiedza (Ulthuan)". Do ras możesz brać to, co Cię interesuje, np. jeżeli chcesz być wielkim łowcą smoków, "Wiedza (smoki)" brzmi rozsądnie - pół sukcesu to znać przeciwnika.

Potwory mają "Wiedzę (goblinoidy)" jeżeli się nie mylę. Możliwe, że inne potwory mają jakieś unikatowe wiedze, a może nawet nauki. Jeżeli chcesz się upewnić we wszystkim, musiałbyś sprawdzić cały Bestiariusz Starego Świata (bo zawiera większość potworów jakie są w Warhammerze), podręcznik o Skavenach (Dzieci Rogatego Szczura, bo zawiera zasady jak grać Skavenami), podręcznik rasowy o krasnoludach (nie pamiętam nazwy, ale może krasnoludy mają jakieś własne wiedze czy nauki), dowolny podręcznik regionalny (jak Rycerze Graala) oraz ten o Chaosie (też zapomniałem nazwy...). Jeżeli coś w którymś z tych podręćzników jest, to będzie wiedza/nauka spersonalizowana pod daną rasę, frakcję lub region, jest tak dużo podręczników do przejrzenia (prawie wszystkie, nie licząc przygód, które też coś mogą mieć, ja nie wiem), że ja bym po prostu zmyślał, zamiast je wszystkie czytać.

Cytat:
Napisał Ascard Zobacz post
3. Sekretny język, ten sam problem co powyżej.
Sekretny język to system symboli, gestów czy tajemnego pisma którym posługuje się jakaś organizacja lub profesja. Nie bardzo rozumiem, dlaczego zależy Ci na wymyślaniu czegokolwiek, zamiast brać z podręcznika.

Odpowiedz sobie na pytanie: kogo postać ma szpiegować lub kogo szpiegowała w przeszłości? Może na podstawie tego wyciągniesz, jaki sekretny język się jej przydał. Jeżeli była wtyką w organizacji przestępczej, może znać "Sekretny Język (złodziei)".

Dodatkowo jeżeli Twój szpieg ma być częścią jakiejś organizacji, może ona ma własny szyfr czy coś w ten deseń?
 
Avdima jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem