Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 06-08-2018, 22:15   #24
Fyrskar
 
Fyrskar's Avatar
 
Reputacja: 1 Fyrskar ma wspaniałą reputacjęFyrskar ma wspaniałą reputacjęFyrskar ma wspaniałą reputacjęFyrskar ma wspaniałą reputacjęFyrskar ma wspaniałą reputacjęFyrskar ma wspaniałą reputacjęFyrskar ma wspaniałą reputacjęFyrskar ma wspaniałą reputacjęFyrskar ma wspaniałą reputacjęFyrskar ma wspaniałą reputacjęFyrskar ma wspaniałą reputację
Nie dam na razie pełnej recki, bo: a) podręcznik jest w fazie bety, nadal są braki i błędy; b) nie mam czasu. Ale...

Ogólnie rzecz biorąc 4ed. bije mechanicznie na głowę pierwszą i drugą edycję. Nie jest to może coś trudnego (wręcz przeciwnie), ale to jest po prostu naprawdę dobrze skonstruowana mechanika. Poziomy sukcesu zyskały ważną rolę, opisując dokładnie efekty testów, jak widać na poniższym obrazku:



Sama walka zaś wreszcie stała się ciekawa, dzięki systemowi zdobywania punktów Advantage (Przewagi) stając się bardzo szybka. Wspiera też kombinowanie - umiejętne wykorzystanie umiejętności da nam dodatnie modyfikatory do testów. Dzięki temu nawet naukowiec, dzięki skutecznemu testowi nauki (geologia) i obserwacji terenu, może wykorzystać orientację w otoczeniu do zwiększenia szans na trafienie przeciwnika.

System ma jednak oczywiście minusy - nowy system profesji jest sztywny i zdecydowanie gorszy niż w dwójce (ale myślę, że to bardzo mocno subiektywna kwestia). Absurdalne jest też to, że w zamyśle ma pewnie balansować rozrywkę - tymczasem jakikolwiek balans zostaje zamordowany już na poziomie ras, wracamy bowiem do absurdalnie potężnych elfów (i w mniejszym stopniu krasnoludów) z pierwszej edycji. Elfy są 2375 PD przed ludźmi bodajże - i tak, wartość PD jest tu zbliżona do 2ed. Ewentualne minusy (chociażby jeden slot mniej podczas downtime'u, który dostał rozbudowaną mechanikę) nawet minimalnie nie zmieniają tego, że elfy są zwyczajnie OP.

Sama edycja jednak spotkała się z ciepłym przyjęciem - jedyne rzeczywiście negatywne recenzje jakie spotkałem zamiast o systemie mówiły o tym, że kilku NPCów na ilustracjach jest czarnoskóra - i nie ma co się dziwić, nawet jeśli nie jest pozbawiona wad, to sam szkielet mechaniczny jest świetny.
 
Fyrskar jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem