Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 07-08-2018, 00:24   #29
Warlock
Konto usunięte
 
Warlock's Avatar
 
Reputacja: 1 Warlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputację
Cytat:
Raczej się nie zgodzę Fyrskar. Co prawda jestem dopiero w trakcie czytania i nie zagłębiałem się szczegółowo, ale system zakłada, że ludzka rasa jest dominująca a reszta grywalnych to już rzadko występująca. Balansem jest to, że jest 89% szansy na to, że gracz będzie grał człowiekiem. 5% że niziołkiem, 4% krasnoludem, i po 1% że Leśnym lub Wysokim Elfem. Spójrz na to szerzej, a nie wyrywając z kontekstu i zakładając, że w każdej drużynie będzie każda rasa, no i że każdy gracz powinien być jednakowo ograniczony mechanicznie. Na tym polega różnorodność ras, że są inne. Wyższość rasy elfów równoważy ich znikomość i upadek przy dominacji ludzi. Balansem jest więc tutaj roztropność prowadzącego (zasady domowe) przy dopuszczaniu do gry jeśli nie losuje się postaci wedle zasad tworzenia postaci. Jest nim też kontekst fabularny czyli rasizm, nienawiść, uprzedzenia otoczenia, etc., co może być bardziej uciążliwe przy graniu, niż na pierwszy rzut oka wybujałe statystki.
Heh, zakładasz coś, co nie będzie mieć zupełnie odzwierciedlenia w 90% sesji. Taki Average Joe rzuci okiem na listę ras i profesji, sięgając po to, co w jego odczuciu wdaje się być mocne. Niewielu decyduje się losować profesje, nawet we wcześniejszych edycjach, które dość mocno dawały do zrozumienia, że to domyślna technika kreowania bohatera. Na tym opierał się tam balans, który można było łatwo zachwiać, tworząc drużynę krasnoludzkich rębajłów. Jestem w stanie zrozumieć argument o zróżnicowaniu ras, ale nazywanie tego balansem, bo jest rasizm, dominacja ludzi itp. nie jest poprawnym odzwierciedleniem sytuacji panujących na większości sesji. Dobry MG, który zna realia tego świata, będzie umiał to odzwierciedlić w swoich przygodach, no ale jest tu ten jeden haczyk - musi być kompetentny. Już widzę jak to wygląda w przeciętnej grupie RPGowców...

Cytat:
Elfy są 2375 PD przed ludźmi bodajże - i tak, wartość PD jest tu zbliżona do 2ed.
Dobrze ja czytam, czy tu się wkradła jakaś dodatkowo cyferka? Jeśli PD wyglądają podobnie jak w drugiej edycji, to oznacza to, że elfy zaczynają na poziomie trzeciej profesji, kiedy ludzie zaczynają swoją karierę szczurołapa?

W drugiej edycji elfiaki miały opinię OP (brak widocznych wad pod względem mechaniki, same bonusy), mimo, że obiektywnie patrząc nie odstawały tak bardzo od ludzi. Nie chcę w takim razie wiedzieć, jak to musi wyglądać w czwórce.

P.S.
A jak tam krasnale wypadają?
 
__________________
[URL="www.lastinn.info/sesje-rpg-dnd/18553-pfrpg-legacy-of-fire-i.html"][B]Legacy of Fire:[/B][/URL] 26.10.2019

Ostatnio edytowane przez Warlock : 07-08-2018 o 00:27.
Warlock jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem