Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 08-08-2018, 10:08   #56
Asmodian
 
Asmodian's Avatar
 
Reputacja: 1 Asmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputacjęAsmodian ma wspaniałą reputację
Cytat:
Nie jest istotne jak dawniej grano, bo to nie do końca ma dla nas znaczenie.
W tej dyskusji ma. IMo demonizujecie coś, co miało jedyną wadę z punktu widzenia współczesnych, nazwijmy je "nowoczesnymi" RPG - prostotę.

Cytat:
Tak więc wymyślanie zasad ad hoc de facto sprowadza się do olewania zasad jeśli mg nie stosuje ich potem konsekwentnie na zasadzie precedensów (być może dlatego u Anglosasów to bardziej działało), w gruncie rzeczy sprowadzając się do ukrytego storytelingu.
Nie wiem dlaczego stosowanie rulingu a nie RAWu z jakiegokolwiek podra miałoby być storytellingiem. Jeśli napiszę graczom, że aby zrobić czynność A, potrzebują zrobić to i rzucić tyle na kości, pomimo, iż zasady piszą o innym rozwiązaniu, ale te bardziej pasuje ze względu na sytuację, czy inne warunki, to czy jak potem każę im to opisać, to czy jest to automatycznie storytelling?

Cytat:
Tak samo zasada „Wiedza gracza nie postaci” konieczność zdobywania wiedzy dodatkowej plus konieczność kierowania się „zdrowym rozsądkiem” przypomina mi żart o byciu w bractwie… I te wszystkie stare spory o pływanie w zbroi.
Weźmy pod uwagę, że większość RPG nie miała jeszcze czegoś takiego jak skille(lub były opcjonalne i jako komplikujące system mogły być pominięte) i postać wiedziała dokładnie tyle, co gracz - przynajmniej jeśli chodziło o rzeczy które dziś są nazywane skillami.
Z drugiej strony, jeśli moja postać nie ma skilla w gotowaniu, a umiem zrobić gulasz, ugotować kaszę czy obrać marchewkę i się najeść - to dlaczego nie miałbym mieć możliwości zrobienia tego jako akcji postaci i uzyskaniu sukcesu? Skill check na grillu wydaje mi się już zgięciem, ale w drugą stronę Kierowanie się zdrowym rozsądkiem, tak niedoceniane przez Ciebie powinno jak najbardziej mieć zastosowanie w każdej grze, niezależnie od szkoły.

Cytat:
Wiesz, choć Lubię prowadzić, to dla mnie mg to zło konieczne i mam nadzieję, że wyprą go komputery.
Od powietrza, głodu, ognia i głupoty A.I, wybaw nas panie!
 

Ostatnio edytowane przez Asmodian : 08-08-2018 o 10:17.
Asmodian jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem