Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 14-08-2018, 15:34   #78
Avdima
 
Avdima's Avatar
 
Reputacja: 1 Avdima ma wspaniałą reputacjęAvdima ma wspaniałą reputacjęAvdima ma wspaniałą reputacjęAvdima ma wspaniałą reputacjęAvdima ma wspaniałą reputacjęAvdima ma wspaniałą reputacjęAvdima ma wspaniałą reputacjęAvdima ma wspaniałą reputacjęAvdima ma wspaniałą reputacjęAvdima ma wspaniałą reputacjęAvdima ma wspaniałą reputację
Czytam sobie tego Warhammera i co strona prawie przeklinam kierunek jaki obrało C7. Nie chodzi o to, że "to nie jest mój Warhammer". Gra ma po prostu mechaniki, które zawsze w każdym systemie potępiam.

Weźmy ambicje. Są prywatne i drużynowe. Te drugie powstały chyba tylko po to, żeby gra się w ogóle trzymała kupy, bo kiedy każda postać ma narzucone przez system indywidualne aspiracje, to trzeba ich jakoś spiąć na siłę.

Ambicje są małe i duże. Te duże to w zasadzie cele życiowe postaci i po ich wykonaniu bierzemy 500 doświadczenia lub... robiny nową postać, a nasza stara zostaje NPCem. Dostajemy też jakąś premię do doświadczenia, ale nie pełną wartość łącznie nagromadzonych punktów (czyli nasza nowa postać zaczyna jako słabiak w drużynie przepaków, jeżeli nikt przez długi czas nie odkładał postaci). Po kiego jest ten system? Jak ktoś chce mieć cele życiowe postacią, to niech sobie ma, ale po co robić wokół tego mechanikę? Żeby przymusić MG do wplecenia jej do sesji? Czego ja nie rozumiem?


Dalej mamy kwiatek taki, ze gdy losujemy różne elementy postaci, możemy zaakceptować pierwszy wynik i dostać premię do doświadczenia, dodać trochę kontroli nad rzutami i dostać mniejsza premię doświadczenia lub całkowicie z pd'ków zrezygnować i zystać największą kontrolę (jak swobodny wybór profesji). Tak, dajmy graczowi premię, bo wylosował to, co mu się od początku spodobało, a karzmy tych, którzy mieli inny koncept postaci.

System profesji też mi się nie bardzo podoba, ale nie wczytałem się jeszcze. Ogólnie to widzę, że może wezmę luźne pomysły z tej edycji i wkleję je do dwójki. Jasne, można zmieniać jak się nie podoba... i zmieniać... i zmieniać... i bym z tego wreszcie zrobił 2ed (którą i tak zmieniam, jak chociażby dając wybór profesji na start). Musiałbym nowy system napisać, Warhammera 4.5, żeby mi to wszystko pasowało. Nie przesadzę twierdzą, że cała mechanika tworzenia postaci oraz jej rozwijania mi się na razie nie podoba i nie widziałem w niej niczego szczególnie fajnego, a wręcz przeciwnie, ma masę rzeczy których nie trawię w rpg.


A na koniec o Advances, bo przewinął się wątek wcześniej (nie mogę znaleźć postów, tj. poświęciłem na to kilka minut i nie znalazłem). Advancement = +1 punkt. Jeżeli posiadamy 5 advances w dexterity które bazowo wynosi 30, to nasze łączne dexterity wynosi 35.

Podnosząc koszt advancementu bierzemy wartość poprzednich jakie wykupiliśmy. Czyli jeżeli mamy w tym dexterity +5 to kolejny punkt kosztował nas będzie 30 (podnoczeni między 0-5 kosztuje 25), a łącznie +5 będzie kosztowało 150 doświadczenia. Sorry, że bez tabeli, ktoś ją już wcześniej wstawił.

Więc ten elf (tak, znowu o elfie) zaczynający z +10 lub więcej w prawie każdej statystyce ma gratisa który w żaden sposób nie zwiększa kosztów awansu. Ale nie o elfa chodziło tylko sprostowanie, jak działa mechanika.
 

Ostatnio edytowane przez Avdima : 14-08-2018 o 15:38.
Avdima jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem