Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 12-09-2018, 14:13   #55
Krakov
 
Krakov's Avatar
 
Reputacja: 1 Krakov ma wspaniałą reputacjęKrakov ma wspaniałą reputacjęKrakov ma wspaniałą reputacjęKrakov ma wspaniałą reputacjęKrakov ma wspaniałą reputacjęKrakov ma wspaniałą reputacjęKrakov ma wspaniałą reputacjęKrakov ma wspaniałą reputacjęKrakov ma wspaniałą reputacjęKrakov ma wspaniałą reputacjęKrakov ma wspaniałą reputację
Cytat:
Napisał Leoncoeur Zobacz post
Problem lezy gdzie indziej. W tym, co jako pierwszy zauważył bodaj traveller, że to moda wciskania BAME'u na siłę. Saga o Wieśku wyszła z naszej kultury literackiej wschodnioeuropejskiej, gdzie BAME nie ma miejsca.
Dlatego właśnie wrzuciłem ten materiał filmowy. Po pierwsze - zauważa on, że to pojawianie się na ekranie osób o innym kolorze skóry itp. być może nie jest kwestią żadnej poprawności / mody / narzuconego z góry obowiązku, a zwyczajnym zabiegiem mającym na celu dotarcie do szerszej widowni. I choć też mnie wkurza, że w filmach w każdym okresie historycznym i w każdym miejscu na świecie pojawiają się przez to np. osoby czarnoskóre, to mimo wszystko kupuję ten argument.

I druga sprawa. Sapkowski wspomina, że jego świat jest jak najbardziej różnorodny i wielokulturowy. A jeśli niewystarczająco dobitnie to podkreślał w swojej prozie, to po prostu kwestia niedopatrzenia. Sam zresztą przyznaje, że świat jest tylko tłem dla bohaterów, więc nie do końca się przykładał do jego "tworzenia". Zwróćcie też uwagę, że jeśli nawet bezpośrednio "BAME" nie ma miejsca, to problem inności, tolerancji czy rasizmu pojawia się jak najbardziej.

A kojarzycie serial Elementary? To kolejna wariacja na temat przygód Sherlocka Holmesa i doktora Watsona. Z tym, że Watson wygląda tak:

Było to zaskakujące, ale nie pamiętam, by były jakieś zamieszki z tego powodu, a serial nie był wcale zły

 
__________________
Gdzieś tam, za rzeką, jest łatwiej niż tu. Lecz wolę ten kamień, bo mój.
Ćwierćkrwi Szatan na forumowej emeryturze.
Krakov jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem