Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 23-10-2018, 20:51   #142
Avitto
Dział Fantasy
 
Reputacja: 1 Avitto ma wyłączoną reputację
Poniższe zasady lecą także do pierwszego postu. Wyjaśniam jak się poruszać po hexach i po co.

Lokalizowanie Punktów Korzyści i rodzaje surowców
Po natrafieniu na jedną z poniższych lokalizacji może się okazać, że jest ona Punktem Korzyści dla jednego lub więcej spośród surowców, które można w niej normalnie pozyskać:
  • Gęstwina (żywność, surowce aptekarskie, materiały alchemiczne, materiały łowieckie).
  • Las (drewno budowlane, drewno rzemieślnicze, drewno opałowe).
  • Odkrywka (materiały alchemiczne, kamień, rudy metali).
  • Polana (żywność, zwierzęta potencjalnie hodowlane, materiały łowieckie).
  • Rzeka, staw (żywność, woda pitna).
  • Skarpa (surowce aptekarskie, rudy metali).
  • Wykrot (drewno opałowe, surowce aptekarskie, materiały alchemiczne).
  • Wzgórza (zwierzęta potencjalnie hodowlane).
  • Źródło (woda pitna).
Jeśli lokalizacja jest Punktem Korzyści dla surowca jego pozyskanie w tej konkretnej lokalizacji jest łatwiejsze co odzwierciedla modyfikator +20 w teście pozyskiwania.
BG chcący stwierdzić, czy dana lokalizacja jest Punktem Korzyści dla konkretnego surowca musi zdać trudny test wyceny. Posiadanie umiejętności Rzemiosło odpowiedniej dla pozyskiwanego materiału zapewnia premię +20 do tego testu (a każda specjalizacja w tej umiejętności kolejne +10).

Porcja surowca
Porcją nazywamy ilość surowca, którą BG zamierza jednorazowo pozyskać niezależnie czy jest to naręcze chrustu do rozpalenia ognia czy też kilka potężnych pni do budowy mostu. Od wielkości porcji zależy subiektywny modyfikator do testu pozyskiwania surowców, gdzie za przeciętny stopień trudności uznaje się porcję możliwą do uniesienia bez przeciążenia przez pozyskującego BG.

Ilość zasobów w lokalizacji
Surowce można wydobywać jedynie w odpowiedniej dla nich lokalizacji. Po wyczerpaniu się surowca w lokalizacji jej zasoby są nieodnawialne. Zasoby w lokalizacji ulegają wyczerpaniu w skutek jej eksploatacji. Początkowa ilość zasobów w lokalizacji jest wyrażona w porcjach niezależnie od rodzaju pozyskiwanego surowca i zawiera się w zakresie od 1 do 18. Gdy lokalizacja jest Punktem Korzyści danego surowca jest w niej więcej o dodatkowe K6 porcji.

Pozyskiwanie surowców
O sukcesie lub porażce podczas próby pozyskiwania surowców decyduje test pozyskiwania. Test nie opiera się o żadną cechę ani umiejętność BG, lecz umiejętności typu sztuka przetrwania, zastawianie pułapek czy inne odpowiednie do konkretnej sytuacji zapewniają dodatnie modyfikatory do testu.
Co zatem jest testowane? Za podstawę testu służy bazowa wartość, na którą składają się następujące modyfikatory:
  • Fazę dnia, w której surowiec jest pozyskiwany (w zakresie +/-10);
  • Punkty Korzyści (o +20, czytaj niżej);
  • Wielkość porcji surowca przewidziana do pozyskania przy uwzględnieniu stopnia eksploatacji lokalizacji (w zakresie +/-30);
  • Ilości pozyskujących (+10 za każdą osobę powyżej dwóch);
  • Umiejętności BG dokonującego pozyskiwania surowców przydatne w wykonywanym pozyskiwaniu (+10 za umiejętność / specjalizację w umiejętności);
  • Specjalizacja BG dokonującego pozyskiwania surowców w umiejętnościach Przeszukiwanie i Spostrzegawczość (+10 za specjalizację niezależnie od jej poziomu).
Stopień przygotowania BG do transportu pozyskiwanego surowca nie ma wpływu na test pozyskiwania. Może się jednak okazać, że pozyskany materiał zostanie czasowo lub permanentnie uziemiony w miejscu pozyskania i w konsekwencji utracony z powodu braku możliwości transportu.

Efekty testu pozyskiwania są uzależnione od uzyskanego poziomu skuteczności:
  • 3 poziomy sukcesu - zebrano surowiec najwyższej jakości,
  • 2 poziomy sukcesu - zebrano surowiec dobrej jakości,
  • Test udany bez uzyskania poziomu sukcesu lub 1 poziom sukcesu - zebrano surowiec zwykłej jakości,
  • Rzut na wartość podstawy testu - zebrano surowiec najniższej jakości,
  • 1 poziom porażki - zebrano 50% poszukiwanej porcji o najniższej jakości,
  • 2 poziomy porażki - nie udało się pozyskać surowca,
  • 3 poziomy porażki - zebrany surowiec tylko pozornie nadaje się do użytku (porażka fabularnie krytyczna).
Jakość materiału będzie wprost determinowała jakość produktu zeń wykonanego. Jeśli będzie to produkt kompozytowy o jego jakości zadecyduje jakość materiału dominującego. Jakość materiału może ocenić jedynie rzemieślnik posiadający odpowiedni zestaw umiejętności (rzemiosło + wycena).

Konsekwencje związane z czerpaniem surowców

Narzędzia używane do pozyskiwania surowców zużywają się. Każde narzędzie posiada 4 punkty wytrzymałości - można zabrać je ze sobą na pozyskiwanie surowców trzykrotnie nim konieczna będzie jego konserwacja z użyciem odpowiednich materiałów (bez testu umiejętności, wymagane jest jedynie poświęcenie odpowiedniej ilości materiału). Konserwacja przywraca punkty wytrzymałości do maksymalnego poziomu. Konserwację można przeprowadzić w każdym momencie jeśli narzędzie ma co najmniej 1 punkt wytrzymałości. Dotyczy to narzędzi zwykłej jakości (najwyższa jakość x2, dobra jakość x1,5, niska jakość x0,5).
Po udanym pozyskaniu surowca wykonujemy test ryzyka według następujących zasad:
  • Istnieje 45%-5% za każdy pozostały punkt wytrzymałości szans na to, że pozyskiwanie surowca skutkować będzie koniecznością natychmiastowej naprawy narzędzia (wymiany elementu poprzez wykonanie udanego łatwego testu odpowiedniego Rzemiosła). Mechanicznie punkty wytrzymałości narzędzia spadają do zera.
  • Istnieje 10%-1% za każdy pozostały punkt wytrzymałości szans na całkowite zniszczenie narzędzia podczas pozyskiwania surowca. Jego odtworzenie nie będzie możliwe.
W czasie gry wygląda to tak: 1 faza wystarczy na poruszenie się na sąsiednie pole, pozyskanie surowca/odbycie spotkania i powrót na pierwotnie zajmowane pole. Alternatywnie można ruszyć się o dwa pola z pozyskaniem surowca/odbyciem spotkania lub bez.


@Nami
Co 6 życzę powodzenia.
 

Ostatnio edytowane przez Avitto : 23-10-2018 o 20:53.
Avitto jest offline