Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 20-12-2018, 13:41   #57
Zormar
 
Zormar's Avatar
 
Reputacja: 1 Zormar ma wspaniałą reputacjęZormar ma wspaniałą reputacjęZormar ma wspaniałą reputacjęZormar ma wspaniałą reputacjęZormar ma wspaniałą reputacjęZormar ma wspaniałą reputacjęZormar ma wspaniałą reputacjęZormar ma wspaniałą reputacjęZormar ma wspaniałą reputacjęZormar ma wspaniałą reputacjęZormar ma wspaniałą reputację
Do rozwiązań z PHB i DMG samemu udało mi się dotrzeć, ale i tak dziękuję.

Co do samych wrażeń z piątki, to właściwie nie mam jak jej porównywać z AD&D2, ponieważ jedyna moja styczność z tą edycją to Baldury i Icewindy. Ogólnie rzecz biorąc po rozegraniu z 4-5 sesji i poprowadzeniu jednej muszę przyznać, że zasadniczo mi się podoba, głównie ze względu na to, że same starcia, czy turlanie samo w sobie jest jasne i mniej czasochłonne, niż w 3.5, przez co łatwiej zachować tempo i dynamikę. Od strony MG z kolei można w bardzo przyjemny sposób opatrywać mechaniką wydarzenia, gdyż ta jest łatwiej adaptowalna na zaistniałe potrzeby.

Z innych przemyśleń cieszę się, że rozwiązano, w moim mniemaniu, problem z inflacją statystyk, który miał miejsce w 3.5, a po dłuższym zastanowieniu archetypy przedstawiają się interesująco, głównie ze względu na to, że pozwalają na większą personalizacji bohatera. Całościowo cała ta edycja bardzo mocno stawia na zindywidualizowanie swojej postaci i wielokrotnie wspiera to mechanicznie. Jako osobie, dla której odzwierciedla nie przez mechanikę warstwy fabularnej jest bardzo ważne, piątka przedstawia się bardzo na plus. I stąd też pewne ambiwalentne odczucia względem broni, niemniej muszę rozegrać więcej sesji, by móc z większą pewnością stwierdzić, czy na pewno potrzebuję zmieniać ten aspekt.

Z innych rzeczy jestem miło zaskoczony tym ile dodatkowych, czy alternatywnych, mechanik proponuję DMG. Na chwilę obecną wiem, że z dużym prawdopodobieństwem będę stosował spowolnione leczenie przy długim odpoczynku, poczytalność (sanity) oraz rany przy trafieniach krytycznych (co z kolei sprawia, że muszę jeszcze dokładniej zastanowić się nad tą bronią, ponieważ większe zasięg krytyków mogą być problematyczne).

Podsumowując piątka się podoba i istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że przesiądę się na nią z 3.5.
 
Zormar jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem