Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 21-03-2019, 23:55   #50
Nimue
 
Nimue's Avatar
 
Reputacja: 1 Nimue ma wspaniałą reputacjęNimue ma wspaniałą reputacjęNimue ma wspaniałą reputacjęNimue ma wspaniałą reputacjęNimue ma wspaniałą reputacjęNimue ma wspaniałą reputacjęNimue ma wspaniałą reputacjęNimue ma wspaniałą reputacjęNimue ma wspaniałą reputacjęNimue ma wspaniałą reputacjęNimue ma wspaniałą reputację
Po zwyczajowej wymianie grzeczności powitalnych, zaległa cisza. Ida spojrzała pytająco na Wiktora. Ten zaś uśmiechnął się, dając do zrozumienia, żeby to ona przejęła pałeczkę.
- Powie nam pan coś więcej o tym poemacie?
- Na początku muszę państwa uprzedzić, że owszem, specjalizuję się w poezji francuskiej, ale sam poetą nie jestem. Niestety w tak krótkim czasie nie doszukałem się profesjonalnego polskiego tłumaczenia tego wiersza. Będziecie się więc musieli zadowolić moim karkołomnym przekładem. Wiecie państwo jak to jest, niby zna i rozumie się wszystkie słowa, czuje się sens i przekaz, ale ubrać to w poetycką całość po polsku? To zadanie dla specjalisty. Niemniej pozwoliłem sobie tak na szybko... - podał jej kartkę z wydrukiem tłumaczenia.


I tak kiedy słońce
daleko od nas przemierza inne niebo`
i kiedy głęboki mrok
ukrywa gwiazdy przed naszymi oczyma
często lekka mgła
tworzy tymczasową gwiazdę
której blask przez moment nas oświetla
ale wraca w głąb cienia
i swoją ucieczką czyni jeszcze ciemniejszym
nocy ogromny welon


- Autorem jest markiz Jean-Jacques Lefranc de Pompignan, tytuł wiersza to „Pochwała Clémence Isaure”, tuluzańskiej damy, która w XV wieku finansowała działalność Akademii Igrzysk Floralnych. Było to tajna organizacja, pierwotnie pod nazwą „Stowarzyszenie Piewców Wiedzy Radosnej”. Jednym z elementów ich działalności był coroczny konkurs poetycki otwarty dla wszystkich użytkowników języka oksytańskiego, a którego grand prix, w postaci złotego fiołka, było wręczane 1 maja. Niektórzy naukowcy uważają, że w rzeczywistości postać ta nigdy nie istniała i że była jedynie symbolem w poezji trubadurów. Hmm, nie wiem co jeszcze może państwa interesować?
- Może sam autor?
- Pompignan nie jest zbyt popularnym poetą. Zaledwie kilka jego utworów jest uznawanych za warte uwagi, a jego nazwisko jest nam znane głównie przez sarkazm Woltera, który pisał o nim w swoich wierszach i epigramatach, po tym jak markiz zaatakował filozofów w Akademii Francuskiej. Co do życia prywatnego, domniemywa się, że był ojcem Olimpii de Gouges, feministki i dramatopisarki - nieślubnej córki swej kochanki To tyle w skrócie, jeśli będziecie potrzebować jakichś szczegółowych informacji, proszę dzwonić, poszperam we francuskich źródłach.
- Oczywiście, dziękujemy, że zechciał pan nam poświecić czas.
- To moja pasja, zrobiłem to z wielką przyjemnością – odparł z uśmiechem wykładowca i pożegnawszy się uściskiem dłoni, ruszył w stronę uczelni.
- Coś nam to daje? - zapytała, odwracając wzrok w stronę Wiktora. - Nie wiem na czym powinniśmy się skupić. Na samym wierszu, słowach czy poecie i całej otoczce? Jakiś pomysł?
 
__________________
A quoi ça sert d'être sur la terre?
Nimue jest offline