Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 24-06-2019, 13:13   #145
Marduc
 
Marduc's Avatar
 
Reputacja: 1 Marduc ma wspaniałą reputacjęMarduc ma wspaniałą reputacjęMarduc ma wspaniałą reputacjęMarduc ma wspaniałą reputacjęMarduc ma wspaniałą reputacjęMarduc ma wspaniałą reputacjęMarduc ma wspaniałą reputacjęMarduc ma wspaniałą reputacjęMarduc ma wspaniałą reputacjęMarduc ma wspaniałą reputacjęMarduc ma wspaniałą reputację
Ceny niewolników były bardzo wrażliwe na podaż (głównym źródłem były podboje) a to dlatego że koszty magazynowania (żrą i próbują uciekać) są wysokie więc towar trzeba zbyć szybko. Ceny które podaje Asmo w sestercjach chętnie bym zobaczył u źródeł ale jestem przekonany że dotyczą czasu kiedy imperium okrzepło i jedynym stałym źródłem niewolników były długi i przestępstwa. Słowem podaż niewielka a popyt duży. Z drugiej strony w czasach wczesnego imperium lub jeszcze wcześniej za czasów greckich niewolników było sporo gdyż stanowili produkt uboczny wojen.

Co akurat w świetle tego co pisał Koime na temat spokoju i braku wojen w naszym piaskowym królestwie oznacza że wysokie ceny niewolników są jak najbardziej uzasadnione. Niestety.

PS. Asmo czytając ceny niewolników w dolarach uważaj na czas. Jeśli dane pochodzą z okresu wojny secesyjnej to mowa o dolarach konfederackich a te miały wartość 1/12 nominalnej wartości w złocie w stosunku do dolara północnego.
 
Marduc jest offline