Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 24-06-2019, 13:42   #146
Cedryk
 
Cedryk's Avatar
 
Reputacja: 1 Cedryk ma wspaniałą reputacjęCedryk ma wspaniałą reputacjęCedryk ma wspaniałą reputacjęCedryk ma wspaniałą reputacjęCedryk ma wspaniałą reputacjęCedryk ma wspaniałą reputacjęCedryk ma wspaniałą reputacjęCedryk ma wspaniałą reputacjęCedryk ma wspaniałą reputacjęCedryk ma wspaniałą reputacjęCedryk ma wspaniałą reputację
Cytat:
Populacja ludności Italii według szacunkowych badań za Augusta wynosiła 7,5 mln, z czego ok. 3mln stanowiła ludność niewolna, co z pewnością wpłynęło na powołanie przez niego specjalnego prefekta ds. niewoli.
Przypomnę, że gradacja cen był o wiele większa niżby to wytrzymał jakakolwiek gra. Większość zaś niewolników była po po prostu tania. Nie jest prawdą, iż obywatela imperium nie było stać na zakup niewolnika do prostych prac. Problemem stawało się jego wyżywienie, biorąc pod uwagę pracochłonność wytwarzania żywności i niezbyt wydajny system rolny dwupolówki.

Cytat:
W okresie homeryckim wartość niewolnika ocenić można było ilością zapłaconych zań wołów. Wiemy, że byli tacy, za których płacono 1 do 25 wołów, ale byli też bardziej wartościowi, którzy kosztowali aż do 100 wołów! W "Odysei" podane jest, że Eurykleja, niewolnica ojca Odyseusza (Leartesa), pochodziła z dobrej rodziny, toteż zapłacono za nią 20 wołów. Cena dosyć wysoka.

Wyjątkowo drogim niewolnikiem był Sosias z Tracji, który specjalizował się w pracy w kamieniołomach. Jego pan, Nikiasz, słysząc o jego zdolnościach zapłacił zań mnóstwo pieniędzy! Przydzielił mu stanowisko nadzorcy kopalni w Laurion. Sosias zarządzał pracą 1000 niewolników, zobowiązany był jednocześnie do uzyskania dziennego zysku wysokości 1000 oboli. I ponoć Trak wywiązywał się z umowy.
W owych czasach dzienna dniówka robotnika wynosiła 1 drachmę, przeciętna cena niewolnika wahała się pomiędzy 150 a 200 drachm. A Nikiasz zapłacił za Sosiasa aż 6 tys. drachm!!! Ale, trzeba przyznać, wart był swojej ceny. Informacja potwierdzona w dwóch źródłach: Demostenesa "Przeciwko Pantajnetowi" (Mowa 37) i Ksenofonta "O dochodach" (4. 13
Cytat:
Nie zachowały się "cenniki" obowiązujące na wczesnośredniowiecznych słowiańskich targowiskach, ale niektórzy historycy próbowali je "układać" na podstawie danych porównawczych. Według jednego z takich obliczeń w XI wieku silny mężczyzna kosztował około 300 gramów srebra, a ceny dziewcząt zaczynały się od 200 gramów, przy czym za urodziwe niewolnice płacono znacznie więcej. Dla porównania: świnia warta była 30 gramów srebra, wół - 120, a koń - od 300
Słuszne są zatem wyliczenia twórców oceniających silnego niewolnika na cenę konia 75 sztuk złota, a niewolnika domowego na 50 gp co odpowiada w grze cenie byka lub bardzo silnego wołu.

Wszyscy też rozumiemy pierwotny powód tak wysokich cen. Zatem trzeba pod tym względem po prostu zachować umiar by nie denerwować Mg dużą ilością prowadzonych ze sobą niewolnych sług
Należy też pamiętać, iż taki niewolnik jeśli zabierasz go ze sobą w podróż potrzebuje tyle samo jedzenia i wody co twoja postać, a racje podróżne są drogi jak i sprzęt do przechowywania wody. W przeciwieństwie np do psów kotów, które mogą być wyszkolone do polowania, czyli dostarczaj jeszcze pożywienia w czasie podróży.

PS. O wiele bardziej opłacalne jest posiadania dwóch kotów dzikich typu gepard lampart do polowań.
Przy cenie 400 gp za niewolnika można by było za to mieć 4 lamparty lub podobne koty gepardy, 32 psy bojowe, lub dowolną ich kombinacje dającą pożywienie i wsparcie w walce.
 
__________________
Choć kroczę doliną Śmierci, Zła się nie ulęknę.
Ktokolwiek walczy z potworami, powinien uważać, by sam nie stał się potworem.
gg 643974
Cedryk vel Dumaeg czasami z dopiskiem 1975

Ostatnio edytowane przez Cedryk : 24-06-2019 o 14:03.
Cedryk jest offline