Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 14-07-2019, 16:55   #26
Micas
 
Micas's Avatar
 
Reputacja: 1 Micas ma wyłączoną reputację
5/7

Halford Mackinder - GEOGRAFICZNA OŚ HISTORII





Wydawnictwo: Instytut Geopolityki
Tytuł oryginału: The Geographical Pivot of History
Data wydania: 2009
Ilość stron: 51
ISBN: 978-83-61294-24-5
Gatunek: artykuł naukowy (historia / geopolityka)

Ostatnimi czasy temat geopolityki zaczyna być bardziej popularny w Polsce i na świecie. Pytanie, skąd ten temat (uznawany przez niektórych za "kontrowersyjny") się wziął? Ano między innymi od twórczości Mackindera. Geograficzna Oś Historii to podstawa podstaw - jedne z pierwszych wynurzeń na te tematy. I, jak to bywało ze specyfiką nauk społecznych na przełomie wieków XIX-XX, ze stwierdzeniami Mackindera można się dzisiaj zgadzać lub nie - ale każdy, kto ma ochotę przybliżyć sobie temat geopolityki musi sięgnąć po tą pozycję. Tym bardziej, że jest krótka - 20 stron tej książeczki zajmuje skrócona biografia Mackindera, uznanego geografa i dyplomaty.

Generalnie oceniać treści nie zamierzam, bo to mija się z celem. Ocenię natomiast wydanie - a te woła o pomstę do Nieba. W całym tekście roi się od literówek oraz poważniejszych błędów, w tym merytorycznych (np. w przedmowie twórcy wydania z uporem maniaka mylą talassokrację z telurokracją - podczas gdy w samym artykule Mackindera jest już poprawnie), zaś do zasadniczej części "książki" nawrzucano od groma dopisów, dopisków, nawiasów, nawiasików oraz chyba z 10 stron przypisów dolnych. Z całości to może z 15 stron to tekst Halforda Mackindera, reszta to desperackie próby wydawnictwa o przebicie progu 50 stron.

Jedynymi plusami zaprezentowanego podejścia są: dokształcenie kompletnego laika nie tylko w kwestii geopolityki, ale także historii i geografii oraz zwiększenie przydatności książeczki jako pomocy naukowej/podręcznika. Bo poza tym, to wygląda po prostu niechlujnie.

Mimo to, zmuszony jestem pozycję polecić - choćby dlatego, że ciężko na rynku o inne wydanie w polskim języku.


Ocena wydania: 3/10



+++


6/7

EURO WAR ANTIQUES




Wydawnictwo: Catalyst Game Labs
Data wydania: 2013
Ilość stron: 92
Gatunek: podręcznik RPG

Brniemy dalej w knigi erpegowe - tym razem odbijając od D&D, a zagłębiając się w Shadowruna (dokładnie 4 edycję). Euro War Antiques to splatbook dość ograniczony, tykający bowiem wyłącznie tematu EuroWars, które wg. historii Shadowruna wydarzyły się mniej więcej 30 lat przed sytuacją opisaną w głównym podręczniku.

Książka (a w zasadzie e-book, bo nigdzie poza DriveThruRPG tego nie znajdziecie) podzielona jest na dwie części. W pierwszej czytelnik znajdzie historyczny opis wojen (stylizowany na artykuł naukowy... czy coś podobnego), w drugiej natomiast pojazdy naziemne i lotnicze, sporo typów rakiet i bomb oraz garść broni dla piechura.

Jeśli chodzi o wady tej pozycji, to mogę wymienić fakt, że została napisana "na pół gwizdka". Ani historyczny opis, ani dobór sprzętu nie porywają. Tłumaczenie, że tzw. Crash (czyli wykrzaczenie shadowrunowego Internetu) i jacyś konspiratorzy wykasowali większość wiedzy o "tamtych czasach" jest zbyt grubymi nićmi szyte i w leniwy sposób przykrywa takie sobie lanie wody, jakim jest opis przebiegu tych wojen. Co do broni i pojazdów - w tekście ciągle podkreślane jest, że te sprzęty są okropnie przestarzałe i praktycznie niemożliwe do pozyskania... to po cholerę o nich pisać? Tym bardziej, że chwilami pojawiają się wzmianki o tym, jakoby jakiś rigger/technik/rusznikarz zmontował taką czy inną rakietę w oparciu o "ogólnodostępne specyfikacje fabryczne". Dziwne to wszystko. Ponadto, klucz doboru sprzętów jest dla mnie niejasny. Tu i ówdzie pojawiają się odrzutowce, helikoptery, czołgi etc., zaraz obok mnóstwo typów rakiet, a spluwy do łapy policzysz na palcach jednej dłoni. Dysproporcja to za mało powiedziane.

Z zalet pozycji... cóż. Czytelnik zainteresowany historią i techniką EuroWojen nie znajdzie żadnej innej pozycji w tej tematyce. Poza tym, wydanie jest poprawne - przejrzyste, czytelne, okraszone klimatycznymi wstawkami i komentarzami ze strony NPC "recenzującymi" te materiały in universe (a często będącymi bardziej przydatnymi aniżeli tekst źródłowy).

Podsumowując: ja sięgnąłem po tą pozycję, bo prowadzę sesję w tych klimatach i potrzebowałem punktów odniesienia. Dla kogoś, kto nie gra i nie mistrzuje w specyfice shadowrunowych EuroWojen i/lub powiązanych realiów = do ominięcia.


Ocena: 5/10
 
__________________
Dorosłość to ściema dla dzieci.

Ostatnio edytowane przez Micas : 14-07-2019 o 16:57.
Micas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem