Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 27-08-2019, 08:04   #28
Pipboy79
Majster Cziter
 
Pipboy79's Avatar
 
Reputacja: 1 Pipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputację
6/12







Frances Gies i Joseph Gies - "Życie średniowiecznej kobiety"
Gatunek: historyczna/dokumentalna
Ilość str.: ok 350 + z ok 50 str przypisów
Pierwsze wydanie: Wydawnictwo Znak Horyzont; Kraków 2019



- Książka jaką kupiłem mocno w ciemno. Zwykle kupuję jakieś monografie bitew, wodzów czy sprzętu a tu tak postanowiłem z ciekawości kupić coś innego w realiach średniowiecznych.

- Książka jest podzielona na kilkanaście rozdziałów. Trzon to ok tuzina rozdziałów gdzie na przykładzie tuzina życiorysów średniowiecznych kobiet pokazano jak to się zmieniały prawa i obowiązki kobiet z różnych stanów na przestrzeni ok pół tysiąca lat. Można by rzec tak po erpegowemu, że wybrano kobiety różnych profesji. A to jakaś zakonnica - uczona i święta, a to żona rycerza, chłopa, kupca itd. Co niejako daje też wgląd na realia i społeczeństwo ówczesnego świata.

- Książka napisana raczej lekkim i przystępnym językiem, bez udziwnień. Niemniej mam mieszane uczucia co do niej. Książki w większości wypadków czytam przez erpegowy flirt i rzeczy jakie mógłbym wykorzystać w jakiejś sesji. Tutaj jest takich rzeczy niezbyt wiele. Zgodnie z zasadą, że realność zabija grywalność i na odwrót. Więc książka co prawda ukazuje jakiś aspekt śreniowiecza ale niewiele z tego widzę można by użyć na sesji. Natomiast jakby ktoś miał jakieś podobne zainteresowania "for fun" czy po prostu jakąś pracę o podobnym temacie do napisania to na pewno ta książka by była bardzo pomocna.

- Najzabawniejszy dla mnie fragment książki to chyba początek, gdzie jest opisana rola kobiet na przestrzeni wcześniejszych epok. Zwłaszcza poglądy różnych mędrców na temat roli kobiet w ich czasach i realiach albo zwyczaje które dzisiaj pewnie zostały by uznane za zabobony były dla mnie zabawne i chyba tą część najprędzej można by wcisnąć w jakąś sesję.



---


Ocena 7/10. Całkiem ciekawa historyczna książka i konkretnym temacie z realiów średniowiecza. Chociaż raczej dla mnie jako głównie erpegowca no raczej niezbyt użyteczna.
 
__________________
MG pomaga chętniej tym Graczom którzy radzą sobie sami

Jeśli czytasz jakąś moją sesję i uważasz, że to coś dla Ciebie to daj znać na pw, zobaczymy co da się zrobić
Pipboy79 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem