Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 03-09-2019, 04:11   #30
Pipboy79
Majster Cziter
 
Pipboy79's Avatar
 
Reputacja: 1 Pipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputację
7/12







Sławomir Koper i Tymoteusz Pawłowski - "Mity polskiego września 1939"
Gatunek: historyczna/dokumentalna
Ilość str.: ok 270
Pierwsze wydanie: Wydawnictwo Czarna Owca; Warszawa 2019



- Moja kolejna lotniskowa książka jaką kupiłem wylatująć z Polski. I bynajmniej nie żałuję tego zakupu, okazała się bardzo ciekawa. W przeciwieństwie do różnych książek o podobnym tytule które to obiecują coś odbrązowić czy odkryć prawdę tajemną i silą się na demaskatatorski ton tutaj język jest bardzo stonowany i przystępny. Nawet taki z prac naukowych.

- Książka jest napisana w formie ponad 30 rozdziałów z których każdy zwykle jest dość krótki, na kilka stron, i omawia dany mit owej wojny polsko - niemieckiej. Tematy rozdziałów są różne. Od omówienia poszczególnych postaci, zwykle dowódców polskich najwyższego szczebla, po atakowanie szablami niemieckich czołgów przez ułanów aż po rolę "bratniej" Armii Czerwonej jaka wkroczyła na teren II RP w trzecim tygodniu walk.

- Autorzy rzeczywiście mają nietuzinkowy a nawet idący pod prąd standardowej historii punkt widzenia i potrafią to pokazać w czytelny i przekonywujący sposób. Pozwala to spojrzeć na postacie, tematy i wydarzenia z początku II WŚ z nowej perspektywy.

- Niemniej książka nie jest bez wad i momentami wydaje mi się mocno naciągana aby poprzeć jakąś teorię. Dajmy na to dwa przykłady. Gdy omawiana jest broń maszynowa armii niemieckiej i polskiej za przykład wzięto niemiecki MG 34 i polski rkm Browning wz. 28. Wd autorów filozofia jest taka, że ciężki, niemiecki ckm to broń stacjonarna i wystarczy aby zabić czy zranić jednego z dwóch ludzi jaką ją obsługują aby wyłączyć tą broń z walki. W porównaniu do tego polski rkm jest mobilniejszy i może go obsługiwać jedna osoba. To tak aby nie było, że "na staty" to polski rkm jest słabszy od niemieckiego ckm. Tylko właśnie. Może i tak rzeczywiście można na to spojrzeć tylko, że niemiecka broń to właśnie ckm - ciężki karabin maszynowy a polska to rkm - ręczny karabin maszynowy. Niby podobne ale jednak inne klasy broni. Gdyby wziąć polską broń podobnej klasy raczej należałoby zbadać ckm wz. 30 która również była bronią zespołową obsługiwaną przez więcej niż jednego żołnierza a więc podobnie stacjonarną/mobilną jak niemiecki ckm.

- Drugi podobnie naciągany przykład to z zakłamaniem PRL-owskich map kampanii wrześniowej. Ogólnie chodzi o to, że wd. autorów kampanię z 39-go roku pokazywano na mapie współczenej polski. Być może w czasach gdy autorzy chodzili do szkół to i tak było. Ale ja chodziłem do szkoły pod koniec XX-go wieku i tam były mapy II RP i w podręcznikach, i na mapach czy atlasach historycznych. No ale może kwestia braku precyzji w tej kwestii i autorzy omówili moment naszej przeszłości zanim ja zacząłem chodzić do szkoły.


---


Ocena 8-9/10. Pozycja bardzo ciekawa i nowatorska, czytało mi się ją bardzo dobrze i lekko, pozwala spojrzeć na kampanię polską z 39-go roku z całkiem nowej perspektywy. Myślę, że warta przeczytania dla każdego kto się interesuje tą tematyką.
 
__________________
MG pomaga chętniej tym Graczom którzy radzą sobie sami

Jeśli czytasz jakąś moją sesję i uważasz, że to coś dla Ciebie to daj znać na pw, zobaczymy co da się zrobić
Pipboy79 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem