Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 02-12-2019, 22:25   #42
Stalowy
 
Stalowy's Avatar
 
Reputacja: 1 Stalowy ma wspaniałą reputacjęStalowy ma wspaniałą reputacjęStalowy ma wspaniałą reputacjęStalowy ma wspaniałą reputacjęStalowy ma wspaniałą reputacjęStalowy ma wspaniałą reputacjęStalowy ma wspaniałą reputacjęStalowy ma wspaniałą reputacjęStalowy ma wspaniałą reputacjęStalowy ma wspaniałą reputacjęStalowy ma wspaniałą reputację
6. Piwo w kuchni i aptece


Pierwsza postać jaką stworzyłem do Warhammera była krasnoludzkim piwowarem, a że do tematu chciałem podejść na poważnie to przeczytałem sobie niezbyt długą książkę o piwie. Niedawno mignęła mi na półce w pokoju i jeszcze raz wziąłem ją do ręki by od deski do deski przeczytać.
Piwo w kuchni i w aptece to napisana lekkim piórem pozycja o złocistym trunku, jego historii i tym jaką rolę odegrali mnisi w rozpowszechnianiu tego napoju. Opisuje proces ważenia, czym różni się piwo dolnej fermentacji od tego z fermentacji górnej, jakie mamy najczęściej spotykane gatunki piwa...
Książka zawiera także przepisy kulinarne i farmaceutyczne do których przyrządzania trunek jest wykorzystywany.

Książka ta mi się wyjątkowo podobała, może nie wyczerpuje tematu, nawet domowego piwowara z człowieka nie zrobi, ale pozwala na zgłębienie tematu i dowiedzenie się czegoś więcej o najpopularniejszym napoju wyskokowym w naszym kraju.

Ocena: 8/10



7. 8. 9. 10.




Nie ma co ukrywać: dla małego dziecka Martin, Tolkien, King czy Gaiman to ciut zbyt ambitne lektury (chociaż kto tam wie, może jakiś lastinnowiec czyta wyżej wymienionych swoim dzieciom). Warto czasem obejrzeć co wydawnictwa mają do zaoferowania najmłodszym.
To trzeba podejść na spokojnie - książka musi być prosta, ładna i pouczająca. No i powinna być krótka, by brzdąc zdołał utrzymać uwagę do końca.
To co? Cała Polska czyta dzieciom ;D

Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham - książeczka o uczuciach i tym jak je wyrazić. Przyjemna graficznie, napisana prostym językiem i traktująca o tym z czym chyba każdy człowiek się kiedyś spotkał, czy to u dzieci czy nawet u siebie samego kiedy sam był dzieckiem.

Nie chce mieć kręconych włosów - bohaterka książeczki nie cierpi swoich włosów i stara się coś z nimi zrobić, by je wyprostować i uładzić, by były takie jak u innych. Bajeczka o akceptowaniu samego siebie... ale także tego że nie zawsze to co chcemy jest takie wspaniałe jak myślimy.

Tata w sieci - Tata Pingwin całe dnie spędza w internecie, zarówno kiedy jest w pracy, jak i kiedy jest w domu, wiecznie przejmując się tym co jego wirtualni znajomi internauci piszą i zamieszczają. Łatwo się domyślić, że zaniedbuje przy tym swoje relacje z rodziną. Bardzo pouczająca książeczka nawet bardziej skierowana do dorosłych niż do dzieci.

Trzymaj mnie mocno - przepięknie ilustrowana i wzruszająca książka opowiadająca o morskiej wyderce, która dopiero uczy się pływać. Kiedy jej mama oddala się na polowanie jest zdana na samą siebie.




11. Piąta Pora Roku



Piąta Pora Roku trochę mnie zdziwiła.
Przede wszystkim jest... inna. Nie jest typową fantasy. To chyba pierwsza tak udana mieszanka fantasy z post-apo na jaką kiedykolwiek trafiłem.

Cały świat przedstawiony kręci się wokół trzęsień ziemi. A dokładnie tytułowej Piątej Pory Roku, kiedy glob nawiedza mała apokalipsa w postaci potężnego trzęsienia ziemi, wybuchu wulkanu, a przede wszystkim następstw tych zjawisk. Ludzkość idąc za wskazówkami Mądrości Kamieni stara się być zawsze gotowa na kolejny kataklizm i na jego przetrwanie. Wystające z ziemi pozostałości dawnych cywilizacji i królestw nieustannie przypominają ludziom o tym jak kończą ci którzy za nic sobie mają gniew Ojca Ziemi.

Istnieją jednak istoty które w tym niekończącym się cyklu przetrwania stanowią pewną dziką kartę - górotwory. Obdarzeni mocą kontrolowania ziemi są w stanie tłumić trzęsienia i zapobiegać katastrofom... mogą jednak je także wywoływać. Są przez zwykłych ludzi znienawidzeni i traktowani jako odmieńcy lub demoniczne pomioty.

Książka zaskoczyła mnie swoją formą, narracją oraz światem. Jak już się wczytasz w historię to brniesz do końca, chociaż czasem bardzo trąci literaturą młodzieżową gdzie tematyka odmienności i inności jest wałkowana i odgrzewana na okrągło.

7/10


12. Od oddechu do oddechu


Nie będę się rozwodził zbytnio. Uwielbiam piosenki pana Wojtka i uważam je za genialne i ponadczasowe. Książka ta to zbiór tekstów przez Młynarskiego napisanych, a że miał on niezwykły dar celnego opisywania rzeczywistości to każdy utwór ma w sobie coś pouczającego.

10/10
 

Ostatnio edytowane przez Stalowy : 02-12-2019 o 22:28.
Stalowy jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem