Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 27-12-2019, 16:20   #47
Pipboy79
Majster Cziter
 
Pipboy79's Avatar
 
Reputacja: 1 Pipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputację
10/12







Autor: praca zbiorowa
Tytuł: "Księga zbawienia"
Gatunek: podręcznik do 2-giej edycji Warhammera
Ilość str.: ok 260
Pierwsze wydanie: pierwsze wydanie: Black Industries 2007; pierwsze polskie wydanie: Copernicus Corporation 2018.



- No cóż, podręcznik do młotka na którego polskiego wydania czekaliśmy ok dekadę jak widać. Czytałem ją z rok czasu. Nie dlatego, że jakaś specjalnie nudna ino jakoś nie mogła się dopchać w kolejce do czytania. A jak ze dwa razy ją zaczynałem zawsze coś mi przerwało na dość początkowym etapie.

- Co do treści no to średnio. Wrażenia mam bardzo podobne do większości wydanych podręczników do tego systemu. Czyli szału niby nie robi, niby to wszystko może sobie edytować MG z samej podstawki no ale fajnie, że jest. I dobrze się komponuje z wydaną "trochę" wcześniej "Księgą spaczenia".

- W książce jest sporo różnych sekt i odłamów oficjalnych religii, głównie Imperium. Reszta bogów i religii jest ledwo symbolicznie wzmiankowana. Jest sporo rytuałów, zakonów, opisów dnia codziennego, symboli dla danej religii. Zwykle "na głowę" nie jest to zbyt dużo bo po jednej czy 2-3. No ale jak głównych religii jest prawie dyszka no to i tak robi się tego w ogólnej masie całkiem sporo. Czyli autorzy tak starali się by fani jakiejś religii znaleźli coś dla siebie.

- Do tego kilka nowych profesji, sporo lokacji, tradycji, symbolicznie naszkicowane "blitz" przygód jakie można przerobić w pełnoprawne przygody itd.


---

- Ocena 7-8/10 - Generalnie uważam, że to jeden z najbardziej pomocnych podręczników poza podręcznikiem głównym. Dlaczego? Bo religia w świecie młotka jest powszechna i dotyczy każdego szczebla społeczeństwa. A w podstawce zbyt wiele o tych sprawach nie ma. A zwłaszcza jakby ktoś grał kapłanem albo prowadził takiej postaci sesję to by była przydatna lektura. I to takim "egzotycznym" czyli niekoniecznie kapłana Sigmara. Książka ma mocne akcenty demokratyczne po tym względem aby nie promować jakiejś jednej, konkretnej religii. Więc ogólnie to tak, polecam, zwłaszcza fanom tego systemu.
 
__________________
MG pomaga chętniej tym Graczom którzy radzą sobie sami

Jeśli czytasz jakąś moją sesję i uważasz, że to coś dla Ciebie to daj znać na pw, zobaczymy co da się zrobić
Pipboy79 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem