Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 21-01-2020, 18:04   #8
Johan Watherman
Moderator
 
Johan Watherman's Avatar
 
Reputacja: 1 Johan Watherman ma wspaniałą reputacjęJohan Watherman ma wspaniałą reputacjęJohan Watherman ma wspaniałą reputacjęJohan Watherman ma wspaniałą reputacjęJohan Watherman ma wspaniałą reputacjęJohan Watherman ma wspaniałą reputacjęJohan Watherman ma wspaniałą reputacjęJohan Watherman ma wspaniałą reputacjęJohan Watherman ma wspaniałą reputacjęJohan Watherman ma wspaniałą reputacjęJohan Watherman ma wspaniałą reputację
Kolego Bardiel, prosiłbym nie popełniać tego typu manipulacji. Krótki wywód o ewolucji broni oraz inne fakty były tylko argumentami następującymi po tezie.
Jakie toż to tezy:
Cytat:
Napisał Johan Watherman Zobacz post
Mam na myśli to, iż zestaw "parametrów" (...) może być rozpatrywany wyłącznie jako pewna abstrakcja.

Cytat:
Napisał Johan Watherman Zobacz post
(...) wspomniany przez Ciebie miecz długi w stosunku do rzeczywistości pokrywałby szersze spektrum właściwości.

Cytat:
Napisał Johan Watherman Zobacz post
(...)"parametry" niosą bliską zeru informację opisują jakiś abstrakcyjny, kompletnie niesprecyzowany model broni który może mieć przełożenie na rzeczywistość powiedzmy w świecie XIII wieku, lecz już na początku renesansu będzie kompletnie chybiony.

Cytat:
Napisał Johan Watherman Zobacz post
(...) jest to nawet swego rodzaju dezinformacja.

Cytat:
Napisał Johan Watherman Zobacz post
Pozwolę sobie (tradycyjnie, ot taka bestia ze mnie co lubi sobie pozwalać) zaznaczyć ogólną bezcelowość takich pozornie szczegółowych opisów.(...) Można wytworzyć syntetyczne klasyfikacje, być może oparte nawet o dawnych dokumentach, wyliczające zbiór spełnionych cech. Lecz nie zawsze każda broń będzie spełniać wszystkie te wymogi. Egzemplarze będą się po prostu różnić.

Z wyszukaniem argumentów za nimi w postaci rozwoju broni poradziłeś sobie sam, co mnie bardzo cieszy.
Słowem podsumowania, bo widzę, iż irytuje Cię zwrócenie uwagi na pewne fakty, bez szczegółowego opisu broni nie wiadomo do czego parametry mają się odnosić. Czytelnik pod słowem, dajmy na to ten nieszczęsny miecz długi, może mieć obraz zupełnie innego oręża niż to o czym ty myślałeś. Czytając "właściwości" zostaje wprowadzony w błąd. Bez dokładnego opisu egzemplarza referencyjnego, albo ram czasowych i regionalnych, wartość dodana jest bardzo mała.
Celowo, ciągle pomijam kwestię jakości "parametrów" bo mam wrażenie, że spieranie polegałoby na tym "ale były też popularne miecze tego typu które łatwiej było dobyć!" i sprowadza się to u podstaw do braku precyzji. Dopiero z nią na pokładzie można dyskutować o opisie poszczególnych sztuk.
 
__________________
Otium sine litteris mors est et hominis vivi sepultura.
Johan Watherman jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem