Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 21-01-2020, 21:35   #9
Bardiel
Interlokutor-Degenerat
 
Bardiel's Avatar
 
Reputacja: 1 Bardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputację
Cytat:
Napisał Johan Watherman Zobacz post
Słowem podsumowania, bo widzę, iż irytuje Cię zwrócenie uwagi na pewne fakty,
Sposób zwrócenia uwagi.


Cytat:
Napisał Johan Watherman Zobacz post
Mam na myśli to, iż zestaw "parametrów" (...) może być rozpatrywany wyłącznie jako pewna abstrakcja.

(...)

"parametry" niosą bliską zeru informację opisują jakiś abstrakcyjny, kompletnie niesprecyzowany model broni który może mieć przełożenie na rzeczywistość powiedzmy w świecie XIII wieku, lecz już na początku renesansu będzie kompletnie chybiony.
Rzecz w tym, że ja zdaję sobie sprawę, iż jest to pewna abstrakcja. Nie wyłuszczyłem tego jakoś szczególnie, gdyż wydało mi się to oczywiste. I w sumie jest to mój błąd, bo skąd mogę wiedzieć że dla czytelnika również. Właśnie po to się tym dzielę, aby takie rzeczy dostrzec.

Generalnie mam wrażenie, że uważasz taką abstrakcję za coś złego - a ja dokładnie odwrotnie.
Wydaje mi się, że każda próba klasyfikowania, typowania itd. prowadzi do mniejszej lub większej abstrakcji, dlatego nawet nie próbuję się przed nią chronić.

Co do modelu broni - owszem, nie podaję konkretnego, ani nie opieram się na konkretnym. Podałem tylko pewne widełki wagowe i rozmiarowe - i nie uwzględniłem przy tym wartości minimalnych i maksymalnych. Jest to celowe z mojej strony, gdyż chcę się oprzeć na pewnej średniej (czy raczej może wartości modalnej - choć dokładnych wyliczeń matematycznych tu nie robiłem).


Cytat:
Napisał Johan Watherman Zobacz post
bez szczegółowego opisu broni nie wiadomo do czego parametry mają się odnosić. Czytelnik pod słowem, dajmy na to ten nieszczęsny miecz długi, może mieć obraz zupełnie innego oręża niż to o czym ty myślałeś. Czytając "właściwości" zostaje wprowadzony w błąd. Bez dokładnego opisu egzemplarza referencyjnego, albo ram czasowych i regionalnych, wartość dodana jest bardzo mała.
Hm... Możliwe, że rzeczywiście warto dodać jakiś "model sztandarowy", aby uczynić to trochę mniej abstrakcyjnym


Cytat:
Napisał Johan Watherman Zobacz post
Celowo, ciągle pomijam kwestię jakości "parametrów" bo mam wrażenie, że spieranie polegałoby na tym "ale były też popularne miecze tego typu które łatwiej było dobyć!" i sprowadza się to u podstaw do braku precyzji. Dopiero z nią na pokładzie można dyskutować o opisie poszczególnych sztuk.
Wyjątki od każdej reguły mogą się trafić. Tyle, że nie chcę nimi zaprzątać czytelnika w tego rodzaju "ściągawce", aby nie mydlić niepotrzebnie obrazu. Rzecz jasna nie chcę też pisać rzeczy fałszywych, ale wydaje mi się, że nawet jeśli istnieją jakieś ekstremalne wyjątki, to sporo się z prawdą nie rozminąłem?

Rzecz w tym, że próbuję uchwycić pewne prawidła i wartości stałe. Obawiam się, że to będzie niemożliwe, jeśli zacznę się rozdrabniać na miliony podobnych do siebie modeli.
 
Bardiel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem