Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 19-05-2020, 19:03   #18
Stalowy
 
Stalowy's Avatar
 
Reputacja: 1 Stalowy ma wspaniałą reputacjęStalowy ma wspaniałą reputacjęStalowy ma wspaniałą reputacjęStalowy ma wspaniałą reputacjęStalowy ma wspaniałą reputacjęStalowy ma wspaniałą reputacjęStalowy ma wspaniałą reputacjęStalowy ma wspaniałą reputacjęStalowy ma wspaniałą reputacjęStalowy ma wspaniałą reputacjęStalowy ma wspaniałą reputację
8.

Dan Brown
Anioły i Demony



Podobnie jak przy Kodzie Leonarda Da Vinci Anioły i Demony obcowanie z masą tajemnic, prastarych sekretów i filozofii. Ponadto naprawdę solidna intryga z mocnymi plot-twistami. Przez całą powieść zegar tyka, akcja jest wartka i masę niesamowitych rzeczy z przeszłości, które rzutują na dzisiejszy świat dowiadujemy się w coraz to dramatyczniejszych okolicznościach. Wszystko to dąży do finału który mnie osobiście bardzo zaskoczył.
Miałem okazję wkrótce po lekturze obejrzeć film i muszę przyznać, że chociaż dość zgrabnie fabułę przycięto to powieść z ekranu w porównaniu do oryginału jest płytsza, mniej mroczna i mniej tajemnicza.
Mówiąc krótko: Polecam gorąco Anioły i Demony.

10/10

9.

Dan Brown
Zaginiony Symbol



Zaginiony Symbol. Trzecia książka cyklu i wg mnie potknięcie autora. Robert Langdon znów zostaje wplątany w solidną kabałę lecz tym razem ani nie w Paryżu, ani nie w Rzymie, a w Waszyngtonie. Tu już dostrzegłem i zaczęła mi się rzucać w oczy schematyczność jaką Brown powiela w powieściach o Langdonie. W każdej książce inna tajemna organizacja (Tutaj mamy Wolnomularzy aka Masonów), znów tylko niepozorny Langdon może uratować sytuację, znów ma piękną towarzyszkę, która jest ściśle związana z bałaganem który bohater ma rozwiązać. Jednak tutaj przez pierwszą połowę książki (a to solidne paręset stron) po prostu się... nudziłem. Po dwóch poważnych kryzysach w których Langdon brał udział wydaje się jakby jakby ich w ogóle nie było i bohater niczego się nie nauczył. Zapamiętałem z tej części powieści tylko jego ciągłe biadolenie i negacja, kiedy widać w koło że coś jest nie tak. Od połowy na szczęście tempo znacznie wzrasta i jest powrót do poziomu z dwóch poprzednich książek, ale powieść praktycznie się kończy nim człowiek się nacieszy tym czego po tej książce oczekiwał.
Na minus zdecydowanie słaba akcja przez pół książki i niezaradność bohaterów, których opisuje się jako diablo inteligentnych. Na plus tak jak w poprzednich książkach masa historii i rzeczy o których się nie mówi, albo które postrzegamy przez pryzmat stereotypów.

7/10
 
Stalowy jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem