Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 02-08-2020, 13:13   #20
Bardiel
Interlokutor-Degenerat
 
Bardiel's Avatar
 
Reputacja: 1 Bardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputacjęBardiel ma wspaniałą reputację
LISTA ZMIAN:

Cytat:
Rozdział "Zasięg":
- usunięcie "bardzo dalekiego zasięgu" (czyli tego przeznaczonego dla pik),
- zasięg daleki znajduje się teraz w przedziale 7-10,
- zasięg średni znajduje się teraz w przedziale 3-6,
- zwiększenie kary, kiedy atakujemy bronią o średnim zasięgu na bliskim dystansie z 1/4 do 1/3.

UZASADNIENIE:
Bronie o bardzo dalekim zasięgu pokroju pik to przede wszystkim bronie czysto bitewne, stosowane w ciasnej formacji. Skoro to system typu 1vs1, ewentualnie grupa vs grupa, uważam że nie ma sensu tego uwzględniać. Usunięcie tego zasięgu to też mały kroczek w stronę zmniejszenia komplikacji systemu.
Zmieniłem karę w bliskim dystansie po to, aby były wszędzie takie same - kroczek w stronę uproszczenia.


Cytat:
Rozdział "Broń Biała":
- zmiana opisu Obrony Broni (OB), aby lepiej oddawał charakter parametru.

UZASADNIENIE:
Wcześniejszy opis był błędny i sugerował absurdalną rzecz. Na jego podstawie można było wysnuć wniosek, że łatwiej parować dwuręcznym mieczem niż lewakiem.
Hen_cerbin - dziękuję za zwrócenie uwagi. Mam nadzieję, że obecny opis jest lepszy.


Cytat:
Rozdział "Wyposażenie pomocnicze":
- opisanie zasad użycia broni pomocniczej.

Rozdział "Obrona":
- uwzględnienie w parowaniu możliwości posiadania broni pomocniczej, która zwiększa szansę na udaną akcję,
- każdy punkt obrony drugiej broni zwiększa szansę na udane parowanie o 1%.

UZASADNIENIE:
Przemyślałem to w taki sposób, by korzystanie z dwóch broni pozwalało na lepsze parowanie bronią oraz większą dowolność ataku. Nie lubię rozwiązania pt. "dwie bronie to po prostu silniejszy atak niż jedna broń". Starałem się oddać inaczej zaletę stosowania dwóch broni. Dzięki temu, że w tym systemie funkcjonuje dystans, przydatne staje się posiadanie dwóch broni o różnym zasięgu. Dzięki temu, że bronie sieczne mają być w domyśle skuteczniejsze na nieopancerzonego wroga a bezskuteczne przeciw pancerzowi, opłaca się trzymanie różnych rodzajów broni.
W tym widzę siłę "dual wieldingu", nie w mocniejszym ataku. Nie widzę fizycznie możliwości zaatakowania z obu stron ciała z taką samą siłą jednocześnie (tak jak bokser nie może jednocześnie uderzyć lewym i prawym sierpowym - przynajmniej nie skutecznie), stąd nie wpływa to na siłę rażenia w systemie.
Takie potraktowanie tematu sprawi, że np. bardziej opłaci się miecz i sztylet, niż miecz + miecz (czyli będzie bliżej realizmu i tego jak stosowano broń historycznie, niż czystego fantasy).


Cytat:
Rozdział "Atak":
- dodanie przy zmianie broni zasady, że noży i sztyletów wolno dobywać z jednoczesnym atakiem (warunkiem jest odrzucenie trzymanej dotychczas broni oraz znajdowanie się w bliskim zasięgu).

UZASADNIENIE:
Wprowadziłem tę zasadę, aby lepiej oddać przydatność tego typu broni w bliskim dystansie czy sytuacji szamotaniny. Pomóc wyeksponować, dlaczego kiedyś niemal każdy w każdym zakątku globu miał gdzieś schowany sztylet bądź nóż.
 
Bardiel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem