Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 09-08-2020, 13:23   #4
Pinhead
 
Pinhead's Avatar
 
Reputacja: 1 Pinhead ma wspaniałą reputacjęPinhead ma wspaniałą reputacjęPinhead ma wspaniałą reputacjęPinhead ma wspaniałą reputacjęPinhead ma wspaniałą reputacjęPinhead ma wspaniałą reputacjęPinhead ma wspaniałą reputacjęPinhead ma wspaniałą reputacjęPinhead ma wspaniałą reputacjęPinhead ma wspaniałą reputacjęPinhead ma wspaniałą reputację
Draugdin znajomość ani jednego, ani drugie systemu nie jest niezbędna, aby zagrać w tej sesji. To, co przedstawiłem w pierwszym poście w zupełności wystarczy. Resztę niuansów mechanicznych będę tłumaczył w razie potrzeby.

O historycznej ocenie Zakonu możemy podyskutować, ale to raczej nie w tym wątku. Teraz powiem tylko tyle, że Zakon Krzyżacki ma w naszej kulturze bardzo czarny PR, a dalsze losy narodów polskiego i niemieckiego tylko utrwaliły te oceny. Historia Zakonu jest bogata i barwna i w mojej opinii nie zasługuje na jednoznacznie negatywny osąd.

Icarius to po kolei:
ad. 1 - jak ktoś chce sobie dodać troszkę elementu losowego do postaci, to może śmiało rzucać. Nie jest to jednak obowiązkowe i można z tego zrezygnować na rzecz kreacji.
ad. 2 - po pierwsze stawiam na rozsądek. To od pozycji waszego rycerza i waszych możliwości ogarnięcia grupy NPC-ów zależy, jak liczna będzie świta. Należy przy tym wyważyć nie tylko to, ale także fakt, że gracie braci zakonnych, którzy ślubowali ubóstwo. Zatem nadreprezentacyjna świta nie będzie mile widziana, czy to przez przełożonych, czy przez innych rycerzy. Z drugiej jednak strony teren w jaki wyruszycie jest niebezpieczny, dziki i potrzebne są ręce i do pracy i do walki.
Trzeba to sobie jakoś ocenić, wyważyć i podjąć decyzję.
ad.3 - Historycznie w obiegu były różne monety i można o tym napisać niejedną książkę. Ogólnie w okresie, którym toczy się gra bito tylko monety srebrne. Po reformie Karola Wielkiego z końca VIII wieku cała Europa posługiwała się ujednoliconym systemem. Przetrwał on ponad pięć wieków. Dopiero w początkach XIII wieku zaczęły pojawiać się i monety złote i grosze.

W grze zatem będziemy posługiwać się srebrnymi denarami.
Denary Karola Wielkiego ważyły 1,7 grama i były bite ze srebra wysokiej próby. Wraz z biegiem czasu kolejni władcy bili monety ze swoimi podobiznami i herbami, zatem mieliśmy i denary czy to Bolesława Krzywoustego, czy nawet jego synów, książąt z okresu rozbicia dzielnicowego tj. Władysława Wygnańca i Bolesława Kędzierzawego. Nie zawsze trzymały one wyznaczony przez Karola Wielkiego standard wagi (tj. funt karoliński to ok. 408 gramów, zawierał on 20 solidów, które równały się 240 denarom.) stąd też mówiono czasami o denarów grubych, cienkich, czy brakteatowych.
Przykładowy cennik poniżej.

Oczywiście nadal w tych czasach bardzo dobrze ma się handel wymienny.
 
__________________
"Shake hands, we shall never be friends, all’s over"
A. E. Housman

Ostatnio edytowane przez Pinhead : 09-08-2020 o 23:33.
Pinhead jest offline