WÄ…tek: Parowanie
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 08-07-2005, 11:16   #17
marlon
 


Poziom Ostrzeżenia: (0%)
Pozwolę sobie się wtrącić.
Otórz jeśli chodzi o iai to tam obroną są przede wszystkim uniki. Generalnie w walce kataną unik jest podstawą obrony, ale czasem nie ma siły i ostrza spotkać się muszą. Jeśli się jednak spotkają to nie jest to "parowanie" na styl zachodni, jak ktoś już o tym wspomniał, słowo "zastawa" bardziej tu pasuje. Miecz ustawia się tak, by klinga przeciwnika po nim zjechała nie trafiając nas. Więc jest to raczej przejęcie i zmiana kierunku uderzenia a nie zatrzymanie go. Taki manewr łączymy z unikiem i wyjściem do kontrataku.

W kenjutsu, tak jak pisał Darnok są jeszcze zbicia. Wprowadzamy nasze ostrze w "ślizg" po ostrzu przeciwnika i odpychamy je. Cholernie trudne technicznie swoją drogą. Patrząc na mechanikę gry możnaby więc coś w stylu "parowania" wprowadzić, ale po co? Zgadzam się z Darnokiem, walka powinna być szybka, taka jest już specyfika walki na katany. Jeśli ktoś uważa inaczej, niech poogląda Kurosawę trochę, albo z nowszych rzeczy Zatoichi.

Pamiętajmy, że katana to broń dwuręczna. Broń dwuręczna do fechtunku raczej się nie nadaje. Jednocześnie jest to broń lekka. Obie te rzeczy sprawiają, że naturalne jest pójście w kierunku szybkości i zwodów niż wymiany ciosów. No i nie do zlekceważenia jest fakt, że samuraje to "tekstylni" Ja wiem, że większość graczy biega non stop w zbrojach, ale w rzeczywistości tak się nie działo. Tekstylia jak wiadomo ostrza nie zatrzymają i walczący mają tą świadomość. Ciosy są więc konkretne i zasadniczo jedno trafienie powinno kończyć sprawę, więc jeszcze raz, nie ma sensu "parować" narażając się na ryzyko uszkodzenia broni, trzeba obejść atak i samemu zadać decydujący cios. Czym szybciej tym lepiej.

meph myslał ze jest kozak ale niestety nie jest
 
  Odpowiedź z Cytowaniem