Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 21-08-2007, 18:37   #26
Diakonis
 
Reputacja: 1 Diakonis nie jest za bardzo znanyDiakonis nie jest za bardzo znanyDiakonis nie jest za bardzo znanyDiakonis nie jest za bardzo znanyDiakonis nie jest za bardzo znanyDiakonis nie jest za bardzo znanyDiakonis nie jest za bardzo znanyDiakonis nie jest za bardzo znany
Za co lubię DnD?

-
Bo mój ulubiony setting został wydany właśnie do tego systemu.

Forgotten Realms - kraina high fantasy przepełniona magią, bohaterami i podobnymi sprawami. Lubie takie klasyczne fantasy, a zarzuty typu "nie ma klimatu" nie są wg mnie na miejscu. Podręczników namnożyło się niesamowicie i wg mnie można stworzyć prawie każdy klimat. Moim zdaniem po prostu 'każdy' podręcznik do tego settingu narzuca odmienny klimat. Heroiczny, magiczny świat jest może po prostu dominującym w podstawowych podręcznikach, ale spotkałem się zarówno z podręcznikiem który cały prawi o wojnie, jej politycznych intrygach i zawiłościach (oczywiście wszystko do FR).


Za co nie lubię DnD?

- Za podręczniki i mechanikę.

Podręczniki skupiają się na mechanice. Wydawane są coraz to nowe które w moim mniemaniu nie są kontynuacją starych tylko poszerzają świat wzdłuż zamiast wyostrzyć tego co zostało naszkicowane w poprzednich dodatkach. Oczywiście dzięki temu MG zawsze może czymś zaskoczyć graczy (jak na przykład ma 3 bestiariusze średnio po 200 potworów w jednym). Również dla graczy to tworzy szerszy wachlarz możliwości (ogromna ilość klas podstawowych/prestiżowych/elitarnych/uberboskich...bla).
Szczerze mówiąc w podręcznikach jak dla mnie za mało jest właśnie tekstów wprowadzających w klimat. Samo wydanie może jest piękne i cieszy oko, ale treść to głównie tabele, modyfikatorki, statystyki i modyfikatorki.

- Mechanika
Zgadzam się z Darkenem, mechanika jest ciężka... Tony modyfikatorków (tak lubię to słowo), zasad dodatkowych, rzutów obronnych i innych wydziwiań. Przy tej mechanice dość trudno jest przeprowadzić heroiczną scenę walki. Na przykład kiedy 3 wojowników bije maga, który stoi w miejscu i nie mogą go trafić bo a) Tarcza Maga b) Zbroja maga c) Wojownicy są zmęczeni po całym dniu uganiania się za tymże magiem. W dodatku tenże czarodziej rzuca sobie bez problemu ciągle czary ponieważ MG ma nieziemskiego farciuszka w rzutach. Takie walki ciągną się długo, są nierealistyczne i nielogiczne.
 
Diakonis jest offline